خانه » معرفی کتاب دروغ های مسلح
معرفی کتاب

معرفی کتاب دروغ های مسلح

معرفی کتاب دروغ های مسلح

در دنیای امروز , در واقع کنکاش در مورد حقیقت است. کتاب دروغ های مسلح  – شیوه های اندیشیدن انتقادی در عصر پساحقیقت – کتابی است که به ما امداد می نماید دید بهتری نسبت به حقیقت پیداکنیم .

پشت جلد کتاب دروغ های مسلح آمده است :

آنچه دروغ ها را مسلح می سازد , نه رسانه ها می‌باشند و نه فیس بوک در آن نقشی دارد , بلکه آن قضیه ای که میتواند خطرناک باشد , میزان شدت باور و یقین ماست . مواقعی که از جانب ما برچسب غیرقابل سوال می خورند و دارنده اطمینان حداکثری از سوی ما خواهند بود .

دروغ های مسلح یک کتاب پرفروش در سطح جهانی است و همچنین برنده ی جایزه ی کتاب تجاری سال ۲۰۱۷ شده‌است .

انتشارات کتاب کوله پشتی این اثر را با اجازه ى رسمى نویسنده و ناشر ( خرید حق انتشار در ایران ) چاپ کرده است .

دروغ های مسلح

محتوای کتاب دروغ های مسلح

این کتاب راهنمایی است برای شناسایی انواع متعدد دروغ ها و مغلطه هایی که توسط رسانه های مختلف منتشر می شود . این رسانه می تواند تلویزیون , روزنامه , وب سایت , کتاب , مقالات , شبکه های اجتماعی و… باشند .

دروغ های مسلح در سه بخش اصلی نوشته شده شده‌است که در ابتدای هر بخش یک نقل قول نیز آمده است :

بخش نخستین : ارزیابی اعداد

چیزهایی که نمی دانی برای تو دردسری پدید نخواهند آورد , بلکه چیزهایی برای تو اسباب دردسر میگردند که از آنان مطمئن هستی , ولی آن‌ها تغییر کرده اند و تو در خواب خوش بوده ای . – مارک تواین

بخش دوم : ارزیابی لغات

دروغی که نیمی از آن حقیقت دارد , یکی‌از سیاه ترین دروغ هاست . – آلفرد , لرد تنیسون

بخش سوم : ارزیابی دنیا

درختان فقط به ما اذن می دهد تا احتمالات را بررسی کنیم و به همین خاطر است که علوم هنوز سر پا ایستاده و فرونپاشیده است . – ریچارد فاین من

دنیل جی . لویتین , نویسنده کتاب , با اشرافی که بر مباحث حوزه علم ها شناختی دارااست و با بهره‌گیری از منطق , زبان‌ شناسی , علوم آماری , روانشناسی و تحلیل گفتمان , توانسته است شیوه و گفتمان انتقادی معمولی البته مؤثر و کاربردی را درباره با مسائل اخبار دروغ و مغلطه ها در فضای بدون کنترل دنیای مجازی , اختیار نماید .

 

نگاهی به کتاب دروغ های مسلح

قبل از هرچیزی به‌این نکته اشاره کنم اگر از مباحث ریاضی نظیر آمار و احتمالات بیزار میباشید , شاید این کتاب دیدگاه شمارا نسبت به آن ها تغییر دهد زیرا موضوعی که درباره‌ی این کتاب فراوان به دیده میاد , زبان شفاف نویسنده در توضیح دادن مساله پیچیده است . لویتین یه جوری آمار و احتمال رو در قالب نمونه توضیح میده که من به شخصه دوست داشتم به دوران دانشگاه برگردم و مجدد آمار و احتمال ها بخونم! ولی از این نکته نیز غافل نشویم که برای درک تکه هایی از این کتاب دانستن یک اندازه آمار و احتمال بد نیست .

کتاب دروغ های مسلح یک کتاب در مورد تفکر انتقادی , سفسطه و استدلال محسوب میشه که به نظر میاد خواندن آن در‌این دنیای پیچیده پر از اخبار ضروری میباشد .

ممکن است نکته اصلی این کتاب این باشد که خوش باوری را کنار بذاریم و یکم عمیق تر تفکر کنیم . حقیقتش بعد از تلاوت لاف های دارای سلاح دشوار میشه به رسانه ها اعتماد کرد . نسبت به هر خبری مشکوک میشوید و دوست دارید مجدد در زمینه ی آن تصور کنید که به خودی خویش چیز بدی نیست , البته درصورتی که بشر طاقت فرسا گیری باشید , با قرائت این کتاب دشوار گیرتر می‌شوید .

یک نکته مثبت دیگر راجع به این کتاب نمونه هایی است که تالیف کننده به کار گیری می نماید . بیشتر نمونه های این کتاب حقیقی می باشند و مولف علاوه بر بررسی و کشف دروغ های مخفی در آنها , منشاء آن‌ها‌را هم آورده است .

بخشی از نوشته کتاب :

این کتاب در باب این است که به چه شکل مشکلات را با حقایقی که با آنها مواجه هستیم , مشخص و معلوم کنیم ; مشکلاتی که ممکن است سبب ساز به یک سود گیری غلط بشوند

کتاب دروغ های مسلح

قسمت هایی از متن دروغ های مسلح

فکر ی انتقادی به معنای این نیست که ما تمامی چیز را بی اعتبار بشماریم , بلکه به معنای این است که می‌توانیم دربین ادعاهایی با مدارک و شواهد , و ادعاهایی که هیچ جور مستنداتی برای ثابت آنها نیست , تفاوت قائل شویم .

متاسفانه بخش اعظمی از مردمان به خاطر خوف از اعداد و ارقام نمی توانند به صدق در زمینه ی عدد ها تفکر کرده و تصمیم گیری نمایند .

در‌حالتی که شما می‌خواهید توسط ی آمارها لاف بگویید و قصدتان را مخفی فرمایید , میانگین میانگین قد اشخاص را در کنار زمین بسکتبال به دست آورید . راجع‌به درآمدها می‌توانید بوسیله ی مثال برداری نزدیک دفترها بیکاری نظرسنجی فرمایید و در شرایطی‌که میخواهید از مبتلایان به سرطان ریه در ایالتی مثال برداری نمایید , تنها از افرادی که در کنار کارخانه های ذوب آهن زندگی می نمایند , نمونه گیری فرمایید . مطمئن باشید اگر شیوه ی جمع آوری نمونه هایتان را افشا نکنید , هرگز کسی آن را نخواهد فهمید .

قسمتهایی از این کتاب

احتمال ها به ما این اجازه را می دهند که حوادث آینده را مورد سنجش قرار دهیم و کمکی مهم در تصمیم گیری های منطقی به ما می نمایند . بدون احتمالات , ممکن است ما به وسیله حکایت ها و افسانه ها اغوا شویم .

جهان آکنده‌از حادثه های عجیبی است که خیلی اوقات اتفاق می‌افتند , ولی زمانی که دو چیز با هم تغییر می نمایند , بدین معنا نیست که یکی سبب دیگری است و یا حتی مرتبط با آن می شود و ممکن است عاملی ناشناخته پشت پرده ی تمام این ماجراها وجود داشته باشد .

این جهان آشفته جایی مناسب باری اتفاق ها و تصادف هایی است که شاید هیچ معنای مختص و قابل فهمی را در بر نداشته باشند . اگر شما آشتی دارید که سال‌ها از او بی خبر هستید و درست هنگامی که به او میپندارید , آن شخص به شما تلفن میزند , بدین معنی نیست که یکی از شما دو نفر قدرت ذهن خوانی دارید .

یکی‌از خصوصیت های شگفت انگیز شناخته شده ی آدم این است که اگر برای یک بار ادعا و یا این که اندیشه ای را باور کرد , چه بسا اگر مستنداتی بی چون و چرا و برهانی علمی بر در مقابل آنها باشد , برای وی دشوار است که دست از آن بردارد .

نوشته های مشابه

معرفی کتاب هفت عادم مردم موثر

مدیر جوان

معرفی کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست

مدیر جوان

کتاب شغل مورد علاقه  اثر آلن دوباتن

مدیر جوان

نظر خود را منتشر کنید