بیوگرافی

بیوگرافی شان پارکر اولین مدیرکل فیسبوک

بیوگرافی شان پارکر اولین مدیرکل فیسبوک

شان پارکر کارآفرین معروف دوران دات‌کام بود که نپستر را راه‌اندازی کرد و بعدا به‌عنوان اولین مدیرکل فیسبوک مشغول به کار شد .

 

شان پارکر ( Sean Parker ) , کارآفرین آمریکایی دنیای فناوری , در سال‌های اوج‌گیری استارتاپ‌های حوزه‌ی وب , یعنی حباب دات‌کام , به‌شهرت رسید . وی یکی‌از کارآفرینان جوان آن زمان بود که خدمت اشتراک فایل نپستر ( Napster ) را راه‌اندازی کرد . در جوانی , او به‌لطف اشتیاق فراوان سرمایه‌گذاران به شرکت‌‌های نوآور دنیای فناوری به ثروت رسید و امروزه هم از فعالان جدی انجمن‌های خیریه به حساب می آید .

 

احتمالا آوازه حیاتی شان پارکر برای بخش اعظمی از یوزرها مدرن , سِمَت و کار وی در سال‌های ابتدایی فعال‌ساز‌ی فیسبوک باشد . پارکر از او‌لین مشاورانی بود که به برند زاکربرگ مراجعه کرد و با‌گاز به‌عنوان اولی مدیرکل استارتاپ شاغل شد . وی اکنون دیگر در فیسبوک کار نمیکند ; ولی نقش مهمی در شکل‌گیری فرهنگ و تمدن سازمانی آن در ایام و سال‌های ابتدایی و گسترش و مقیاس‌دهی استارتاپ ایفا کرد . پارکر پس از فیسبوک به فعالیت‌های جدی کارآفرینی در دنیای فناوری ادامه داد . وی به‌عنوان هم‌بنیان‌گذار در استارتاپ‌هایی همچون Plaxo , Causes , Airtime . com و Brigade عمل کرد . پارکر امروزه بیش از همه به‌ فعالیت‌های خیرخواهانه شناخته میشود . وی مؤسسه‌ی خیریه‌‌ای به‌نام بنیاد پارکر را اداره میکند . بنیاد پارکر تمرکز خویش را به فعالیت‌های خیرخواهانه در حوزه‌های علوم زیستی و سلامت عمومی و فعالیت‌های اجتماعی معطوف نموده است .

 

روایت زندگی پارکر با فراز‌ونشیب‌های بخش اعظمی همراه بوده است . او در جوانی عادت‌ها و رفتارهای عجیبی در هزینه‌کردن سرمایه‌ی کسب‌شده از استارتاپ‌هایش داشت و حتی سابقه‌ی دستگیری نیز در کارنامه‌اش دارد . اگر‌چه خویش پارکر فیلم «شبکه‌ی اجتماعی ( Social ) را بیشتر داستانی ساختگی می داند , به‌هرحال جاستین تیمبرلیک با بازی‌کردن نقش پارکر در آن فیلم , جنبه‌ی جالبی از سبک زندگی کارآفرین خبرساز سیلیکون‌ولی در سال‌های ابتدایی قرن بیست‌ویکم را نشان داده است . طبق آخری آمارها , ثروت پارکر ۴۰ ساله ۲/۶ میلیارد دلار است که هنوزهم او‌را در میان ثروتمندان سیلیکون‌ولی قرار می دهد .

 

شان پارکر / Sean Parker

 

تولد و تحصیل

شان پارکر ۳ دسامبر ۱۹۷۹ در هرندان ویرجینیا به‌دنیا آمد . مادرش , دایان پارکر , بازاریاب تبلیغات تلویزیونی بود و پدرش , بروس ‌پارکر , به‌عنوان اقیانوس‌شناس برای دولت ایالات متحده فعالیت می کرد . شان ازطریق پدرش با دنیای کامپیوترها آشنا شد . زمانی‌که هفت ساله بود , پدرش برنامه‌نویسی روی دستگاه Atari 800 را به او آموزش داد .

 

بروس پارکر زندگی کارآفرینی را فدای زندگی خانوادگی کرده بود . وی به پسرش توصیه می کرد «اگر به ریسک‌کردن نیاز داری , پیش از خانواده‌دارشدن ریسک کن» . شناخت زودهنگام شان با دنیای کامپیوترها منجر شد اکثر تفریح‌ها و بازی‌هایش در کودکی و نوجوانی حول برنامه‌نویسی صورت بگیرد . پارکر اکثر اوقات فراغت خود را به هک‌کردن و برنامه‌نویسی می‌گذارند . داستان جذاب و پرهیجان معاش شان پارکرِ دارای شهرت از به عبارتی نوجوانی و اولی تجربه‌های هک آغاز شد . شایسته ترین قصه معاش شان پارکر را می‌توان در مقاله‌ای از رسانه‌ی vanityfair مطالعه کرد .

شان پارکر

 

FBI شان پارکر ۱۶ ساله را به‌جرم هک‌کردن سازمان‌های بزرگ و مرکزها نظامی بازداشت کرد

شان پارکر برای علم آموزی در متوسطه به مدرسه‌ای در به عبارتی منطقه‌‌ی ویرجینیا رفت . در یکی روز ها که وی در مکتب و کلاس درس حضور داشت , یادداشتی از محل کار متوسطه به دستش رسید که پدرش چشم به راه وی است . یادداشت می‌گفت بابا شان برای بردن وی به مطب ارتودنتیست به مکتب مراجعه کرده بود ; اما شان اصلا قرار ملاقاتی با ارتودنتیست نداشت . وی از به عبارتی یادداشت متوجه شد بی تردید مشکلی انتظارش را می‌کشد .

 

زمانی‌که شان از کلاس درس خارج و به‌سمت پدرش رفت , بروس او را با عصبانیت به خودرو هدایت کرد . پدر و پسر به‌سمت خانه رفتند و شان همان‌جا با اولین ماجرای دشوار زندگی فناورانه‌ی خویش روبه‌رو شد . گروهی از مأموران FBI در خانه حضور داشتند . آن‌ها در حال بررسی اسناد گوناگون در خانه و کامپیوتر فردی رومیزی شان بودند .

 

بعداز چند سال از اولین رویارویی‌اش با مأموران FBI , شان پارکر به کارآفرینی در سطح جهانی تبدیل شد . در ۱۶ سالگی , موفق شده بود به شبکه‌ی چندین شرکت بزرگ و مشهور نفوذ و حتی سیستم‌های امنیتی نظامی را نیز هک نماید . یک‌بار که پدرش اورا به‌دلیل کار زیاد با کامپیوتر تنبیه و کیبورد را قطع کرده بود , پارکر موفق نشد از شبکه‌های هک‌شده خارج شود . همین روایت باعث شناسایی IP و دستگیری‌اش شد . ازآنجاکه شان در زمان هک سیستم‌ها کمتر از ۱۸ سال داشت , تنها به گذراندن دوره‌ی خدمات اجتماعی محکوم شد .

 

شان پارکر / Sean Parker

 

کارآفرین سرکش

ورود جدی شان پارکر به دنیای کارآفرینی , در ۱۹ سالگی رخ داد . در سال ۱۹۹۹ , او به نوجوانی کوچک‌تر از خود به‌نام شان فنینگ یاری کرد تا سرویس اشتراک فایل نپستر را راه‌اندازی نماید . دوران دات‌کام از سال ۱۹۹۵ استارت شده بود و در آن سالیان , همه‌ی نوجوان ها و جوان ها آمریکایی در‌پی فعال‌سازی استارتاپ بودند . سرویس نپستر در ابتدا با هدف اشتراک رایگان آوا در بین کاربران راه‌اندازی شد و به‌نوعی اولین انقلاب در صنعت موسیقی آنلاین را رقم زد .

 

اکثری از فعالان دنیای فناوری و خصوصا حوزه‌ی اینترنت , پارکر را الهام‌بخش دنیای وب می دانند و برخی از دوستان و همکاران و همراهانش در دوران اوج‌گیری روحیه‌ی کارآفرینی‌اش , پارکر را «نابغه» می‌نامند . درواقع , پارکر نه‌تنها دنیای رایانه و شبکه‌های وب را به‌خوبی می‌شناخت ; بلکه نیاز مردم به استفاده از آن‌ها را هم به‌خوبی درک می‌کرد . او به‌خوبی می‌دانست چگونه می‌توان وب و اینترنت را به زندگی روزمره‌ی مردمان وارد کرد .

 

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا