کسب و کار

تولید لوازم خانگی متوقف خواهد شد

نوسانات ارز , منجر به توقف تولید لوازم خانگی خواهد شد

مشکل اصلی نوسان نرخ در صنعت لوازم خانگی ارتقاء قیمت و کمبود مواد اولیه در داخل مرز و بوم است به گونه ای که مواد پتروشیمی و فولاد هر روز در گیر افزایش قیمت می گردند . هم اکنون از ایراد افزایش بها ها بگذریم , اختلال نبود ارز به دلیل عدم اختصاص ارز نیمایی بدین واحدها مزید بر علت شده تا تولیدکنندگان این صنعت هرچه بیشتر زیر فشار قرار بگیرند .

لوازم خانگی

کندی بانک مرکزی در تخصیص ارز به تولیدکنندگان لوازم

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در رای زنی با «کسب و کار» راجع به مشکلات این صنعت می گوید : «در صنایع گازسوز میزان عمق ساخت باطن بالای ۹۰ درصد است و ایراد زیادی در صنعت های گازسوز نیست . ولی نقص‌ اصلی در مورد صنایع اسباب حجیم برقی مثل یخچال , ماشین لباسشویی و ظرفشویی و… است که بسته به متاع به طور میانگین ۶۵ تا ۷۰ درصد عمق ساخت باطن داریم . نزدیک ۳۰ تا ۳۵ درصد اقلام وارداتی از کل ارزش محصول کامل نیاز است . با دقت به اینکه هدف گذاری شده در سال «جهش تولید» ساخت یخچال به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه رسد ; بنابراین باید تامین مواد اول داخلی و وارداتی به موقع و سریع انجام شود تا برنامه ریزی ساخت به نیز نریزد . »
عباس هاشمی در مورد خلل در تامین مواد نخستین داخلی شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی ادامه میدهد : «در شرایط کنونی متاسفانه در بحث مواد نخستین داخلی ما علی الخصوص بحث ای بی اس و مواد پتروشیمی سکته ای ساخت شده و دو روز پیش بود که یکی از واحدهای بزرگ خاطرنشان کرد که خط ایجاد یخچال فریزر این کارگاه را تعطیل نموده است . افزون بر آن واحدهای دیگر نیز هشدار می دهند که «پتروشیمی قائد بصیر» که ای بی اس گرید ورق را ایجاد می نماید به دلیل تامین مواد اولیه خود از «پتروشیمی پارس» مبتلا مشکل شده‌است . از طرف دیگر تامین مواد اول دیگر همچون ورق فولادی و… در بورس قصه خود را دارد و ارزش های کذایی و سوای ثبات ارائه می شود . یعنی هیچ طرح ریزی روی بها مواد نخستین نمی‌شود کرد چون تامین کافی مواد نخستین داخلی هم دچار مشکل است . »
او در جواب به سوال «کسب و کار» در باب این که اختلال دوم شما در تامین مواد اول وارد شده چه می‌باشد , می گوید : «مواد نخستین مایحتاج وارد شده ۳۵ درصد است . برای تامین ۳۵ درصد مواد نخستین وارد شده تخصیص ارز ازسوی بانک مرکزی زیاد نماید است با وجود این‌که اقلام ما یحتاج اسباب و اثاث خانگی تیم کالایی ۲۱ و ۲۲ است و بایستی ارز نیمایی وابستگی بگیرد ; ولی این واقعه نمی افتد و فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد پرونده های چشم به راه در بانک مرکزی اینک تخصیص ارز است . جدیدا هم بانک مرکزی به دلیل در اختیار گرفتن بها دلار بخشنامه ای داده و واردات اقلام مایحتاج واحدهای تولیدی را از محل ارز نتیجه ها از صادرات غیر در دو دیروز ممنوع کرده و صادرکنندگان را ملزم کرد که ارز خویش را حتما در سامانه نیما عرضه نمایند . البته سوابق تخصیص ارز در نیما در همین ۴ ماهه اولِ همین سال نشان داده که صرفا ۱۰ تا ۱۵ درصد ارز ما یحتاج برای صنعت اسباب خانگی تخصیص ارز شده‌است . بیشتر واحدها کارایی می کردند از محل ارز نتیجه ها از صادرات به کار گیری نمایند البته متاسفانه ممنوع شد ; اگرچه از نظر بانک مرکزی این سیاست صراحت دارد چون مسئولیت تولید با آنان نیست و آن‌ها مسئولیت محافظت ذخایر ارزی را دارا‌هستند اما وزارت صمت درین در بین نقش زیاد مهمی را دارااست و می بایست حتما ورود دورازشوخی پیدا نماید چون ادامه ایجاد با این حال حقیقتا ممکن نیست . »
هاشمی ادامه می‌دهد : «با عرضه همگی ارزها به نیما تخصیص ارز به تولیدکنندگان کندتر هم می شود مگر این که بانک مرکزی روش جایگزینی را توصیه نماید که متاسفانه ما هنوز چیزی را نشنیده ایم . اینجانب این فرآیند را مطلوب نمی دانم و حال و روز برای ایجاد اسباب خانگی سخت تر و حادتر می شود و پیش بینی کردم که درین شرایط اگر اقلام وارد شده به صورت همیشگی وارد نشود ۴۰ تا ۴۵ روز آینده به طور کامل ایجاد خیلی از واحدها متوقف می شود . »

لزوم ارائه مستقیم مواد اول به واحدهای تولیدی اثاثیه خانگی

دبیر انجمن صنعت های لوازم خانگی ایران در جواب به سوال «کسب و کار» که آیا نمیتوان به منظور تامین مواد نخستین عرضه شده در بورس مکانیزم مستقیمی در لحاظ گرفته شود , اظهار کرد : «ما این توصیه را داده ایم و گفته ایم که همانند دعوا فولاد ۲۵ درصد متاع برای کشف ارزش به بورس عرضه شود و جلوی عرضه مستقیم قائد بصیر به لوازم خانگی را نگیرند چون ما به گریدهای مختص نیاز داریم و گریدهایی نیست که عموم بخواهد در بورس بیاورند و بقیه افراد بخرند .

اینجانب این سفارش را داده ام که کمپانی قائد بصیر به عنوان تولیدکننده گریدهای مختص ای بی اس یا این که بقیه مواد پتروشیمی این قابلیت را داشته باشد که بتواند به یخچال سازهایمان به صورت بی واسطه مواد اول عرضه نماید . دیروز این طومار را اینجانب امضا کردم و امید است که پتروشیمی با بورس هماهنگ نماید و این اتفاق بیفتد چون تامین مواد اولیه ; چه داخلی و چه تخصیص ارز برای مواد اول وارد شده و قطعات باید در اولویت قرار بگیرد در غیر این صورت ما امکان وصال به آن هدفی که گذارده شده را نخواهیم داشت . »

ارزش لوازم خانگی را عرضه و تقاضا مشخص کند

هاشمی ادامه میدهد : «با رشد بها ارز و قیمت مواد اولیه شما نمی توانید به واحدهای تولیدی زور نمائید و از طریق سازمان حمایت به آنان بگویید که در سال فقط یک بار ارتقاء ارزش داشته باشید . چنین چیزی ابدا قابلیت و امکان ندارد . ارزش ها بایستی از سیاست های اقتصاد آزاد پیروی نماید . بها تمام شده مواد اول و هزینه های ایجاد ارزش تمام شده محصول می شود . براین اساس کسی نباید بها دستوری انتخاب نماید .

اینها رینگ های یک زنجیره اند . زمانی تامین مواد اول داخلی و وارداتی به موقع صورت پذیرد نگرانی از افزایش و نوسان بها ها در صنعت لوازم خانگی نیست مشروط به این که مواد نخستین , عرضه قطعات , ارز موردنیاز و مواد اول برای ساخت فراهم گردد . ظرفیت بخش اعظمی در کشور برای ساخت اسباب و اثاث خانگی موجود هست که بالغ بر آن چیزی که نیاز است را ساخت می نماید و تکافوی صددرصد نیاز مملکت را در فن های صنعتی منهای یکی دو قلم آماده خواهد کرد . »

کمبود در بازار به دلیل عدم تخصیص ارز

دبیر انجمن صنعت های لوازم خانگی کشور‌ایران در باب آنالیز بر واحدهای تولیدی برای در دست گرفتن ارزش ها ذکر کرد : «تولید در مملکت انحصاری نیست و خوبتر است به جای آنالیز بر ۵۰۰ واحد تولیدی روی ۴ واحد صنعت های مامان که مواد نخستین را ایجاد می نمایند محاسبه نمایند . در شرایطی که مواد اول به موقع و به قیمت ارزان به دست تولیدکننده رسد آن گاه ایجاد با ارزش رقابتی به دست مصرف کننده خواهد رسید . بین واحدهای تولیدی رقابتی است که در شرایطی‌که گران فروشی نمایند از بدور رقابت بیرون میگردند .

ما صنعت های مامان را رها کرده ایم و فقط روی ۵۰۰ واحد تولیدی میانگین و بخش سری و به تبع آن روستا ها هزار فروشنده مرحله بازار آنالیز میکنیم . هرچه بها گذارده های ساخت فراتر باشد مسلما ایجاد آن گران خیس خواهد بود . آن گذارده های ساخت است که بر بها تمام شده جنس اثر میگذارد وگرنه تولیدکننده عاملی ندارد که گران بفروشد . چنانچه میبینید محدودیت و فقدان در بازار صنعت اسباب خانگی تولید می توان به خاطر عدم تخصصیص مواد اول و ارز کافی به تولیدکنندگان است . »

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا