کتاب های مدیریتی

معرفی کتاب دروغ های مسلح

معرفی کتاب دروغ های مسلح

در دنیای امروز , در واقع کنکاش در مورد حقیقت است. کتاب دروغ های مسلح  – شیوه های اندیشیدن انتقادی در عصر پساحقیقت – کتابی است که به ما امداد می نماید دید بهتری نسبت به حقیقت پیداکنیم .

پشت جلد کتاب دروغ های مسلح آمده است :

آنچه دروغ ها را مسلح می سازد , نه رسانه ها می‌باشند و نه فیس بوک در آن نقشی دارد , بلکه آن قضیه ای که میتواند خطرناک باشد , میزان شدت باور و یقین ماست . مواقعی که از جانب ما برچسب غیرقابل سوال می خورند و دارنده اطمینان حداکثری از سوی ما خواهند بود .

دروغ های مسلح یک کتاب پرفروش در سطح جهانی است و همچنین برنده ی جایزه ی کتاب تجاری سال ۲۰۱۷ شده‌است .

انتشارات کتاب کوله پشتی این اثر را با اجازه ى رسمى نویسنده و ناشر ( خرید حق انتشار در ایران ) چاپ کرده است .

دروغ های مسلح

محتوای کتاب دروغ های مسلح

این کتاب راهنمایی است برای شناسایی انواع متعدد دروغ ها و مغلطه هایی که توسط رسانه های مختلف منتشر می شود . این رسانه می تواند تلویزیون , روزنامه , وب سایت , کتاب , مقالات , شبکه های اجتماعی و… باشند .

دروغ های مسلح در سه بخش اصلی نوشته شده شده‌است که در ابتدای هر بخش یک نقل قول نیز آمده است :

بخش نخستین : ارزیابی اعداد

چیزهایی که نمی دانی برای تو دردسری پدید نخواهند آورد , بلکه چیزهایی برای تو اسباب دردسر میگردند که از آنان مطمئن هستی , ولی آن‌ها تغییر کرده اند و تو در خواب خوش بوده ای . – مارک تواین

بخش دوم : ارزیابی لغات

دروغی که نیمی از آن حقیقت دارد , یکی‌از سیاه ترین دروغ هاست . – آلفرد , لرد تنیسون

بخش سوم : ارزیابی دنیا

درختان فقط به ما اذن می دهد تا احتمالات را بررسی کنیم و به همین خاطر است که علوم هنوز سر پا ایستاده و فرونپاشیده است . – ریچارد فاین من

دنیل جی . لویتین , نویسنده کتاب , با اشرافی که بر مباحث حوزه علم ها شناختی دارااست و با بهره‌گیری از منطق , زبان‌ شناسی , علوم آماری , روانشناسی و تحلیل گفتمان , توانسته است شیوه و گفتمان انتقادی معمولی البته مؤثر و کاربردی را درباره با مسائل اخبار دروغ و مغلطه ها در فضای بدون کنترل دنیای مجازی , اختیار نماید .

 

نگاهی به کتاب دروغ های مسلح

قبل از هرچیزی به‌این نکته اشاره کنم اگر از مباحث ریاضی نظیر آمار و احتمالات بیزار میباشید , شاید این کتاب دیدگاه شمارا نسبت به آن ها تغییر دهد زیرا موضوعی که درباره‌ی این کتاب فراوان به دیده میاد , زبان شفاف نویسنده در توضیح دادن مساله پیچیده است . لویتین یه جوری آمار و احتمال رو در قالب نمونه توضیح میده که من به شخصه دوست داشتم به دوران دانشگاه برگردم و مجدد آمار و احتمال ها بخونم! ولی از این نکته نیز غافل نشویم که برای درک تکه هایی از این کتاب دانستن یک اندازه آمار و احتمال بد نیست .

کتاب دروغ های مسلح یک کتاب در مورد تفکر انتقادی , سفسطه و استدلال محسوب میشه که به نظر میاد خواندن آن در‌این دنیای پیچیده پر از اخبار ضروری میباشد .

ممکن است نکته اصلی این کتاب این باشد که خوش باوری را کنار بذاریم و یکم عمیق تر تفکر کنیم . حقیقتش بعد از تلاوت لاف های دارای سلاح دشوار میشه به رسانه ها اعتماد کرد . نسبت به هر خبری مشکوک میشوید و دوست دارید مجدد در زمینه ی آن تصور کنید که به خودی خویش چیز بدی نیست , البته درصورتی که بشر طاقت فرسا گیری باشید , با قرائت این کتاب دشوار گیرتر می‌شوید .

یک نکته مثبت دیگر راجع به این کتاب نمونه هایی است که تالیف کننده به کار گیری می نماید . بیشتر نمونه های این کتاب حقیقی می باشند و مولف علاوه بر بررسی و کشف دروغ های مخفی در آنها , منشاء آن‌ها‌را هم آورده است .

بخشی از نوشته کتاب :

این کتاب در باب این است که به چه شکل مشکلات را با حقایقی که با آنها مواجه هستیم , مشخص و معلوم کنیم ; مشکلاتی که ممکن است سبب ساز به یک سود گیری غلط بشوند

کتاب دروغ های مسلح

قسمت هایی از متن دروغ های مسلح

فکر ی انتقادی به معنای این نیست که ما تمامی چیز را بی اعتبار بشماریم , بلکه به معنای این است که می‌توانیم دربین ادعاهایی با مدارک و شواهد , و ادعاهایی که هیچ جور مستنداتی برای ثابت آنها نیست , تفاوت قائل شویم .

متاسفانه بخش اعظمی از مردمان به خاطر خوف از اعداد و ارقام نمی توانند به صدق در زمینه ی عدد ها تفکر کرده و تصمیم گیری نمایند .

در‌حالتی که شما می‌خواهید توسط ی آمارها لاف بگویید و قصدتان را مخفی فرمایید , میانگین میانگین قد اشخاص را در کنار زمین بسکتبال به دست آورید . راجع‌به درآمدها می‌توانید بوسیله ی مثال برداری نزدیک دفترها بیکاری نظرسنجی فرمایید و در شرایطی‌که میخواهید از مبتلایان به سرطان ریه در ایالتی مثال برداری نمایید , تنها از افرادی که در کنار کارخانه های ذوب آهن زندگی می نمایند , نمونه گیری فرمایید . مطمئن باشید اگر شیوه ی جمع آوری نمونه هایتان را افشا نکنید , هرگز کسی آن را نخواهد فهمید .

قسمتهایی از این کتاب

احتمال ها به ما این اجازه را می دهند که حوادث آینده را مورد سنجش قرار دهیم و کمکی مهم در تصمیم گیری های منطقی به ما می نمایند . بدون احتمالات , ممکن است ما به وسیله حکایت ها و افسانه ها اغوا شویم .

جهان آکنده‌از حادثه های عجیبی است که خیلی اوقات اتفاق می‌افتند , ولی زمانی که دو چیز با هم تغییر می نمایند , بدین معنا نیست که یکی سبب دیگری است و یا حتی مرتبط با آن می شود و ممکن است عاملی ناشناخته پشت پرده ی تمام این ماجراها وجود داشته باشد .

این جهان آشفته جایی مناسب باری اتفاق ها و تصادف هایی است که شاید هیچ معنای مختص و قابل فهمی را در بر نداشته باشند . اگر شما آشتی دارید که سال‌ها از او بی خبر هستید و درست هنگامی که به او میپندارید , آن شخص به شما تلفن میزند , بدین معنی نیست که یکی از شما دو نفر قدرت ذهن خوانی دارید .

یکی‌از خصوصیت های شگفت انگیز شناخته شده ی آدم این است که اگر برای یک بار ادعا و یا این که اندیشه ای را باور کرد , چه بسا اگر مستنداتی بی چون و چرا و برهانی علمی بر در مقابل آنها باشد , برای وی دشوار است که دست از آن بردارد .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا