کتاب های مدیریتی

معرفی کتاب هفت عادم مردمان موثر

تحقیقات نشان داده است که ضمیر ناخودآگاه ما نقشی به‌مراتب پررنگ‌تر از دانایی ما در زندگی‌مان ایفا میکند . براین اساس احتمال دارد بخش اعظمی از رفتارها و به‌ویژه عادت‌های ما به زور و فارغ از دور اندیشی ما صورت گرفته‌اند .

آیا هیچ‌گاه به‌این تاءمل کرده‌اید که در صورتیکه در فصل بهار و فصل‌تابستان محصولی نکارید و حفظ نکنید , چقدر خنده‌دار است که در فصل‌پاییز و فصل زمستان بخواهید به آرزو برداشت متاع , پرسرعت و باشتاب عمل نمایید تا ممکن است به سود برسید؟ کشت‌وکار نظام ارگانیک خودش را داراست . بایستی بهای آن را بپردازید و فرایندش را دنبال نمائید . هیچ‌وقت شیوه میان‌بری وجود نداشته و ندارد . مدام آن چیزی را درو می کنید که میکارید .

آدم دو تعیین داراست : میتواند معاش ناآگاهانه را ادامه دهد و فارغ از این که تلاشی در جهت رمزگشایی از عادت‌ها و رفتارهای ناخودآگاهش بکند , مسیر زندگی‌اش را پیش برود تا به اتمام برسد . یا این که این‌که قادر است مسیر خودآگاهی را تعیین نماید . در این‌صورت می بایست بکوشد تا سوییچ ضمیر ناخودآگاهش را که بخش اعظمی از عادت‌ها و رفتارهایش از آن نشات می گیرند , پیدا نماید . مسیری که چندان هموار نیست و به‌خاطرش می بایست بهای متعددی بپردازد .

کتاب هفت عادت مردم موثر/7 habits of highly effective people

خلق منفعلانه این است که روی چیزهایی تمرکز کنیم که بر آن کنترلی نداریم ; مانند گرانی و تورم و حالت نامساعد معاش . برای اشخاص منفعل , مدام چیزهایی برای غرزدن و نالیدن پیدا می گردد . قابلیت و امکان ندارد معاش همواره بر وفق منظور ما پیش برود . پس فرق انسان‌های مؤثر و غالب با اشخاص ناموفق و ناکام چیست؟

خلاصه کتاب
کتاب هفت عادت مردم مؤثر , نوشته‌ای براق از استفان کاوی است که در زمان سالیان روشن‌کننده‌ی ذهن و روح و روان میلیون‌ها آدم و الهام‌بخش آن‌ها بوده است . این کتاب مشتمل بر درس‌هایی قوی برای تغییراتی فردی و درونی است . درس‌هایی که استفان کاوی بر پایه‌ی صداقت و انصاف و انسانیت و با امداد جزء‌جزء‌کردن و تحلیلِ مردمِ واقعاً پیروز در عالم ساخته است . وی نوشتن این کتاب را پس از ۲۰ سال کسب تجربه و علم در باب روانشاسی و فلسفه‌ی آن و علم ها رفتاری نوشت .

خرید کتاب با کد تخفیف zoomit
او‌لین باری که کتاب ۷ عادت مردم مؤثر در سال ۱۹۸۹ منتشر شد , بیشتراز ۱۵ میلیون ورژن از آن به فروش رسید . استفان کاوی با نگاهی منتقدانه بر چیزی که در بیشتر کتاب‌های خودیاری امروزی به عنوان اخلاقیات شخصیت یا این که Personality ethic می‌بیند , معتقد است به‌جای اخلاقیات فردی بایستی اخلاقیات خط مش را مدنظر قرار بخشید . به یقین او اخلاقیات روش چیزی است که بر پایه‌ی اصول دائمی و جهانی انسانی سازه گذارده شده‌است . بنیادین درونی و خیالی زیرا صداقت و درستکاری که در همه‌جای دنیا بین انسان‌ها یکسان است . ولی اخلاقیات شخصیت تکنیک‌های سطحی و کم‌عمقی در خارج از شخص می‌باشند که اصول بنیادینی ندارند . ممکن است این تکنیک‌ها اثر کوتاه مدتی نیز داشته باشند , البته درنهایت آدم را به موفقیت نمی‌رسانند . چرا‌که در آنان توجهی به اصول بنیادی نشده و به چیزی بیرون از آدم دیده دوخته است .

مقاله‌های دارای ارتباط :
چه گونه می‌توان عادت‌های تندرست را رویش داد؟
معرفی کتاب عادت‌های اتمی اثر جیمز کلیر
عادت‌ها مدام نقش پررنگی در رفتارهای روزانه‌ی اشخاص دارا هستند . اکثری از این عادت‌ها الگوهای کهنه‌ی کهن می‌باشند که اکثر اوقات از وجودشان در ضمیر درونی دوراندیشی نداریم . استفان کاوی چه بسا برد و ناکامی را نوعی عادت میداند و اعتقاد دارد که موفقیت و شادمانی حقیقی وواقعی در گرو به‌کاربردن الگوهای بی نقص و با اهمیت است . وی این نوید را میدهد که الگوهای کهن و غیرمؤثری که ما در اکنون زندگی‌کردنشان هستیم , شکست‌ناپذیر نیستند . مسلماً به‌شرطی می‌توان الگوهای جدید را به‌کار پیروزی که درونی و جزئی از اصول معاش بشوند .

استیون کاوی در حین ۲۵ سال از زندگی‌اش که با اشخاص بخش اعظمی ملاقات و در باب پرورش شخصی تحقیق نموده است , دریافته که موفقیت بیرونی اشخاص , چندان ارتباطی با هم اکنون خوش درونی آنان ندارد . احتمال دارد کسانی که به‌ظاهر دوچندان برنده به‌نظر می‌رسند , در داخل از شرایط معاش و خانواده و شغلشان رضایتی درونی نداشته باشند .

تالیف کننده در کتابش مارا با هفت عادت دارای اهمیت و بنیادی آشنا مینماید . عادت‌هایی که برای داشتن احساس رضایتمندی درونی و موفقیت حقیقی وواقعی واجب میباشند . استفان کاوی ابتدا بنیادی را که قانون ها فضای سبز نامیده است , به مخاطب می آموزد . آن‌گاه روش درونی‌کردن و رویش و به‌کارگیری این عادت‌ها را یاد میدهد . وی بنیادین را یاد میدهد که برای تمام اشخاص مطلوب است . چه افرادی که رژیم غذایی لاغری می گیرند , ولی بارها در اجرایش ناکامی می‌خورند و چه کسانی که به هدف‌های حرفه‌ای خودشان رسیده‌اند و از خارج فراوان غالب چشم میگردند , ولی دریافته‌اند که این‌همه را به بهای ازدست‌دادن معاش فردی و خانوادگی‌شان به‌دست آورده‌اند .

البته برای این‌که با هر یک از این هفت عادت به‌طور اجمالی آشنا گردید , به‌طور خلاصه درباره ی هرکدام , توضیحاتی آورده‌ شده‌است .

عادت نخستین این است که کنش‌گرا باشید . کنشگرایی بدین مضمون‌ است که همواره به کاری تصور کنید که از دستتان برمی‌آید و روی آن در اختیار گرفتن دارید . برخلاف خلق و خوی واکنشی که همیشه درحال ایرادگرفتن از موقعیت بد و تمرکز بر چیزهایی است که بر آنها کنترلی ندارد . در شرایط کنش‌گرا باری از مسئولیت و کارایی بر دوش شخص کنش‌گر قرار می گیرد . به این دلیل که از خودش میپرسد : شایسته ترین کاری که میتوانم انجام بدهم چیست؟ وی نمی‌گوید : چه مقررات بدی که اذن نمی‌دهند اینجانب هیچ‌کاری انجام بدهم! بر اثر تولید چنین مسئولیت بزرگی است که بخش اعظم اشخاص , انجام کاری را که دوست دارا‌هستند , رها می‌نمایند و اخلاق و رفتار کنش‌گرایانه را گزینش نمی کنند . کنش‌گرا بودن به‌معنی قبول مسئولیت صددرصد رفتارهای خویش است .

عادت دوم می گوید پیش از این که هرکاری را آغاز نمائید , پایانش را درنظر بگیرید . این مسئله در قالب سوالی اصلی روشن می شود که فرض فرمائید می بایست در مراسم ختم خودتان از خودتان بپرسید . شما از خودتان می‌پرسید که در زمینه‌ی خودم چه حرفی دارم؟ مثلاً دوست دارید بگویید بابا یا این که مامان خیر و خوبی بودید؟ حال به امروزتان نگاه فرمائید و مشاهده کنید آیا کارهایی که میکنید به جهت آن سخن در زمینه‌ی ‌خودتان می‌باشد یا این که خیر؟

عادت سوم این است او‌لین امور را اولیه انجام بدهید . این به‌معنای اولویت‌‌بندی امور و رسیدگی صحیح به شغل های در حق تقدم است . مثلاً شما میدانید که ارزش‌های زندگی‌تان خانواده و تن درستی میباشند . پس می بایست برای این مساله زمان بیشتری صرف فرمائید . ولی به‌جای آن ممکن است بیشتر تلویزیون ملاحظه کنید . کاری که قسمتی از ارزش‌های زندگی‌تان نیست . اینجا مسافت و رخنه‌ در بین کلام و کار اشخاص , معین می شود .

کتاب هفت عادت مردم موثر/7 habits of highly effective people

عادت چهارم در مورد معامله‌ی پیروزی موفقیت است . استفاون کاوی می گوید همواره امور را به‌صورتی انجام دهید که نیز شما موفق باشید نیز طرف در مقابلتان . به کمک‌کردن به دیگرافراد نیز تصور کنید و تنها پی عمل خویش نباشید . این تفکر صحیح نیست که برای بردن شما بایستی کسی بازنده باشد . این صرفا منحصر به فرد مسابقات ورزشی و غیره است و در معاش حقیقی وواقعی جایی ندارد .

عادت پنجم چیزی است که هر روز با آن سرگرم می باشید و آن این است که ابتدا همت فرمائید دیگرافراد را فهم و شعور فرمائید و بعد دانا گردید . برای اشخاص دارای اهمیت است که سرویس شما , چه ارزشی برایشان دارااست . این اهمیت ندارد که شما چقدر وقت صرف آن عمل کرده‌اید .

عادت ششم مرتبط با مفهومی به‌نام سینرژی است که از همیاری به وجود میاید . این عادت میگوید همواره این فرمان را در لحاظ بگیرید که مجموع از توده اجزا بزرگ‌تر است . به‌عنوان نمونه زمانی شما از شانه‌های همکارتان بالا بروید , میتوانید تمام سیب‌های یک درخت را بچینید . همواره دنبال فرصتی برای همیاری و جذب همکار باشید .

به‌عنوان آخری و هفتمی عادت , با عبارت اره را تیز نمائید روبه‌رو می‌شویم . اکثر زمان ها ما برای شغل های بنیادین و زیربنایی نظیر چند دفعه ورزش در هفته یا این که مسواک‌زدن هر شب یا این که تیزکردن اره پیش از برش دادن درخت , وقت صرف نمی‌کنیم . درحالی‌که برای داشتن معاش موفقیت‌آمیز و فارغ از نگرانی , این زیرساخت‌ها اضطراری میباشند . به‌عنوان یک شخص غالب , بایستی عادت کنیم برای این جور شغل های بنیادین وقت بگذاریم .

مطالعه‌ی کتاب ۷ عادت مردم مؤثر برای تمام اشخاص جامعه از هر قشری اثر گذار و مطلوب است و به اشخاص امداد می نماید تا در اختیار گرفتن زندگی‌شان را به‌دست بگیرند . این کتاب مرحله عمیق‌تر و تازه‌تری از فکر و بینش و فهم و شعور را به مخاطب خویش کادو می نماید که در اثر آن , شخص به دنیای آکنده‌از تغییر‌و تحول و تازه‌ای در معاش پا می گذارد .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا