کتاب های مدیریتی

معرفی کتاب هفت عادم مردم موثر

Rate this post

تحقیقات نشان داده است که ضمیر ناخودآگاه ما نقشی به‌مراتب پررنگ‌تر از دوراندیشی ما در زندگی‌مان ایفا می نماید . بدین ترتیب احتمال دارد اکثری از رفتارها و به‌ویژه عادت‌های ما به تحمیل و سوای دور اندیشی ما صورت گرفته‌اند .

آیا هیچ‌گاه بدین تفکر کرده‌اید که در صورتی در فصل بهار و فصل‌تابستان محصولی نکارید و نگهداری نکنید , چقدر خنده‌دار است که در فصل پاییز و فصل زمستان بخواهید به آرزو برداشت فرآورده , پرسرعت و باشتاب فعالیت فرمایید تا احتمالا به فیض برسید؟ کشت‌وکار نظام ارگانیک خودش را داراست . می بایست بهای آن را بپردازید و فرایندش را دنبال فرمایید . هیچ‌وقت روش میان‌بری وجود نداشته و ندارد . مدام آن چیزی را درو میکنید که میکارید .

آدم دو تعیین دارااست : میتواند معاش ناآگاهانه را ادامه دهد و فارغ از این که تلاشی در جهت رمزگشایی از عادت‌ها و رفتارهای ناخودآگاهش بکند , مسیر زندگی‌اش را پیش برود تا تمام شود . یا این که این‌که قادر است مسیر خودآگاهی را تعیین نماید . در این‌صورت بایستی بکوشد تا سوییچ ضمیر ناخودآگاهش را که بخش اعظمی از عادت‌ها و رفتارهایش از آن نشات می گیرند , پیدا نماید . مسیری که چندان هموار نیست و به‌خاطرش می بایست بهای متعددی بپردازد .

کتاب هفت عادت مردم موثر/7 habits of highly effective people

کردار منفعلانه این است که روی چیزهایی تمرکز کنیم که بر آن کنترلی نداریم ; نظیر گرانی و تورم و وضعیت نامساعد معاش . برای اشخاص منفعل , مدام چیزهایی برای غرزدن و نالیدن پیدا میگردد . قابلیت و امکان ندارد معاش همواره بر وفق خواسته ما پیش برود . پس فرق انسان‌های مؤثر و برنده با اشخاص ناموفق و ناکام چیست؟

خلاصه کتاب
کتاب هفت عادت مردم مؤثر , نوشته‌ای براق از استفان کاوی است که در زمان سالیان روشن‌کننده‌ی ذهن و روح و روان میلیون‌ها آدم و الهام‌بخش آنها بوده است . این کتاب مشتمل بر درس‌هایی کارکشته برای تغییراتی فردی و درونی است . درس‌هایی که استفان کاوی بر پایه‌ی صداقت و انصاف و انسانیت و با یاری جداسازی و تحلیلِ مردمِ واقعاً چیره در عالم ساخته است . وی نوشتن این کتاب را بعداز ۲۰ سال کسب تجربه و علم درباره‌ی روانشاسی و فلسفه‌ی آن و علم ها رفتاری نوشت .

خرید کتاب با کد تخفیف zoomit
او‌لین باری که کتاب ۷ عادت مردم مؤثر در سال ۱۹۸۹ منتشر شد , بیش تر از ۱۵ میلیون ورژن از آن به فروش رسید . استفان کاوی با نگاهی منتقدانه بر چیزی که در بخش اعظم کتاب‌های خودیاری امروزی به عنوان اخلاقیات شخصیت یا این که Personality ethic می‌بیند , معتقد است به‌جای اخلاقیات فردی می بایست اخلاقیات راه و روش را مدنظر قرار بخشید . به اعتقادوباور او اخلاقیات روش چیزی است که بر پایه‌ی اصول مستمر و جهانی انسانی سازه گذاشته شده‌است . بنیادین درونی و خیالی زیرا صداقت و درستکاری که در همه‌جای دنیا فی مابین انسان‌ها یکسان است . ولی اخلاقیات شخصیت تکنیک‌های سطحی و کم‌عمقی در خارج از شخص میباشند که اصول بنیادینی ندارند . احتمالا این تکنیک‌ها اثر کوتاه مدتی نیز داشته باشند , البته درنهایت آدم را به موفقیت نمی‌رسانند . به این دلیل که در آنان توجهی به اصول بنیادی نشده و به چیزی بیرون از آدم دیده دوخته است .

مقاله‌های دارای ربط :
چه‌طور می‌توان عادت‌های سلامت را رشد داد؟
معرفی کتاب عادت‌های اتمی اثر جیمز کلیر
عادت‌ها مدام نقش پررنگی در رفتارهای روزانه‌ی اشخاص دارا‌هستند . اکثری از این عادت‌ها الگوهای کهنه‌ی دیرین می باشند که اکثر اوقات از وجودشان در ضمیر درونی درایت نداریم . استفان کاوی چه بسا موفقیت و باخت را نوعی عادت می داند و اعتقاد دارد که موفقیت و شادمانی حقیقی وواقعی در گرو به‌کاربردن الگوهای بدون نقص و مهم است . وی این نوید را میدهد که الگوهای کهن و غیرمؤثری که ما در درحال حاضر زندگی‌کردنشان هستیم , شکست‌ناپذیر نیستند . مسلماً به‌شرطی می‌توان الگوهای نو را به‌کار پیروزی که درونی و جزئی از اصول معاش بشوند .

استیون کاوی در حین ۲۵ سال از زندگی‌اش که با اشخاص بخش اعظمی ملاقات و در خصوص پرورش شخصی تحقیق نموده است , دریافته که موفقیت بیرونی اشخاص , چندان ارتباطی با هم اکنون خوش درونی آنان ندارد . احتمال دارد کسانی که به‌ظاهر زیاد غالب به‌نظر می‌رسند , در داخل از حالت معاش و خانواده و شغلشان رضایتی درونی نداشته باشند .

مولف در کتابش ما‌را با هفت عادت اساسی و بنیادین آشنا می‌نماید . عادت‌هایی که برای داشتن شم رضایتمندی درونی و موفقیت حقیقی وواقعی حتمی می‌باشند . استفان کاوی ابتدا بنیادین را که قانون ها فضای سبز نامیده است , به مخاطب میاموزد . آنگاه روش درونی‌کردن و رویش و به‌کارگیری این عادت‌ها را یاد می دهد . وی بنیادی را یاد می دهد که برای تمام اشخاص مطلوب است . چه اشخاصی که رژیم غذایی لاغری می گیرند , ولی بارها در اجرایش باخت می‌خورند و چه اشخاصی که به هدف‌های حرفه‌ای خودشان رسیده‌اند و از خارج دوچندان برنده چشم میگردند , البته دریافته‌اند که این‌همه را به بهای ازدست‌دادن معاش فردی و خانوادگی‌شان به‌دست آورده‌اند .

ولی برای این‌که با هر یک از این هفت عادت به‌طور اجمالی آشنا گردید , به‌طور خلاصه درباره ی هرمورد , توضیحاتی آورده‌ شده‌است .

عادت اولیه این است که کنش‌گرا باشید . کنشگرایی به‌این معنی است که همواره به کاری تصور کنید که از دستتان برمی‌آید و روی آن در دست گرفتن دارید . برخلاف خلق و خوی واکنشی که همیشه درحال ایرادگرفتن از حالت بد و تمرکز بر چیزهایی است که بر آن ها کنترلی ندارد . در موقعیت کنش‌گرا باری از مسئولیت و کارایی بر دوش شخص کنش‌گر قرار میگیرد . به این دلیل که از خودش میپرسد : شایسته ترین کاری که می توانم انجام بدهم چیست؟ وی نمی‌گوید : چه مقررات بدی که اذن نمی‌دهند اینجانب هیچ‌کاری انجام بدهم! بر اثر ساخت چنین مسئولیت بزرگی است که بخش اعظم اشخاص , انجام کاری را که دوست دارا‌هستند , رها می نمایند و کردار کنش‌گرایانه را گزینش نمیکنند . کنش‌گرا بودن به‌معنی قبول مسئولیت صددرصد رفتارهای خویش است .

عادت دوم می گوید پیش از این که هرکاری را آغاز نمائید , پایانش را درنظر بگیرید . این قضیه در قالب سوالی حساس روشن می‌گردد که فرض نمایید بایستی در مراسم ختم خودتان از خودتان بپرسید . شما از خودتان میپرسید که در مورد خودم چه حرفی دارم؟ مثلاً دوست دارید بگویید بابا یا این که مامان خیر و خوبی بودید؟ اکنون به امروزتان نگاه نمائید و ملاحظه کنید آیا کارهایی که میکنید به سمت آن کلام در زمینه‌ی ‌خودتان است یا این که خیر؟

عادت سوم این است اولی امور را نخستین انجام بدهید . این به‌معنای اولویت‌‌بندی امور و رسیدگی صحیح به شغل های در حق تقدم است . مثلاً شما می دانید که ارزش‌های زندگی‌تان خانواده و تندستی می‌باشند . پس می بایست برای این مساله زمان بیشتری صرف نمائید . ولی به‌جای آن ممکن است بیشتر تلویزیون ملاحظه کنید . کاری که جزء ارزش‌های زندگی‌تان نیست . اینجا مسافت و رخنه‌ در بین کلام و کار اشخاص , مشخص و معلوم می گردد .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا