کسب و کار

هوش مصنوعی به یاری کسب و کار ها می‌آید

هوش مصنوعی به یاری کسب و کار ها می‌آید

با بسط و پیشرفت روز‌افزون هوش مصنوعی , رهبران کسب‌و‌کار باید خویش را برای تطبیق محیط کار با این فناوری فراهم نمایند .

با توجه به کاربرد فزاینده‌ی هوش مصنوعی در محیط کار و زندگی روزمره , این فناوری به اساس کار و زندگی افراد تبدیل خواهد شد . نگرانی‌های زیادی بر سر این تغییر وجود دارد . طبق پژوهش دانشجویان دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد روی ۵۷۰۰ نفر , ۵۲ درصد از این مجموعه معتقدند شرکت‌ها در سه سال آینده تعداد کارمندان خود را کاهش می دهند .

پیشرفت هوش مصنوعی , چالش‌های جدید و منحصر‌به‌فردی را برای رهبران کسب‌وکار به‌دنبال خواهد داشت . این اشخاص می بایست عملکرد مالی خویش را بهبود دهند و هم‌زمان سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی را روی استخدام , آموزش نیروی کار و فناوری‌های لازم برای بهره‌وری و رشد شرکت انجام دهند . اهداف رقابتی شرکت‌ها به سمت تصمیم‌های دشوار و گاهی دردناک خواهند رفت .

از طرفی طبق پژوهشی تجربی در آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT – IBM Watson , دیدگاه‌های جدیدی در باب تغییرات کار در مواجهه با AI به دست آمده است . با بررسی این یافته‌ها می‌توان نقشه‌ی راهی برای تطبیق رهبرها با مدیر کار و تخصیص مجدد سرمایه و همچنین افزایش سود و بهره‌وری تشکیل داد .

هوش مصنوعی , فناوری جدیدی است که با پیش‌بینی نیازهای آتی , توصیه‌های لازم را برای کاربران ارائه می نماید . برای مثال قابلیت منحصر‌به فرد هوش مصنوعی برای رهبران کسب‌وکار , افزایش بهره‌وری کارمندان ازطریق انجام وظایف مدیریت , توصیه‌های قیمتی گذاری بهتر به فروشنده‌ها , طراحی استخدام و بسیاری از موردها دیگر است .

هوش مصنوعی و مشاغل

راه‌حل نخستین : تخصیص مجدد منابع سرمایه

هوش مصنوعی ازطریق متعادل‌سازی و بازسازی اشتغال , محیط کار را متحول می‌کند . تیم پژوهشی آزمایشگاه هوش تصنعی MIT – IBM Watson با استفاده از هوش مصنوعی و روش‌های یادگیری ماشین به تحلیل ۱۷۰ میلیون جایگاه شغلی آنلاین بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۷ پرداختند . طبق این بررسی , با اینکه مشاغل به آهستگی و در طول سال‌ها و حتی ده‌ها سال تغییر کردند , وظایف با سرعت بیشتری متحول شدند .

شغل ها , مجموعه‌ای از وظایف هستند . کارمندان با استخدام در صنایع و حرفه‌های متعدد , کارهایی را برای افزایش ارزش انجام می دهند . با پیشرفت فناوری , هوش مصنوعی و یادگیری ماشین , برخی از وظایف موجود را جایگزین میکنند . اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند صرفا ۲/۵ درصد از مشاغل , شامل نسبت بالایی از وظایف متناسب با یادگیری ماشین میباشند . از این جایگاه‌ها می‌توان به راهنما , دستیار مهمان‌سرا و دریافت‌کنند‌ی بلیط اشاره کرد که وظایف اصلی این مشاغل , بررسی هویت و اجازه به ورود افراد معتبر به مکانی خاص است .

 

هنوز هم انسان‌ها اغلب وظایف مثل لوله‌کشی , برقکاری , نجاری یا طراحی و تحلیل دانش صنعتی را به خوبی انجام می دهند . از طرفی وظایف جدیدی هم ظهور می‌نمایند که نیازمند مهارت‌های تازه می باشند . رهبران کسب‌وکار نیز باید با دقت به همین تغییر و تحولات , منابع و سرمایه‌ها را تخصیص دهند . تطبیق گسترده‌ی هوش مصنوعی می تواند مستلزم افزایش پژوهش و هزینه‌های توسعه باشد . آموزش و کسب مهارت مجدد کارمندان و کارگران می‌تواند به‌معنی حذف موقتی آن‌ها از برخی فعالیت‌های درآمدزا باشد .

در سطح وسیع‌تر , حقوق و دیگر شکل‌های پاداش کارمندان , ارزش تغییر وظایف را در نمودار سازمانی منعکس میکنند . طبق پژوهش‌ها , با کاهش هزینه‌ی برخی وظایف و انجام آن‌ها توسط هوش مصنوعی , کارمندان می‌توانند روی وظایف باقی‌مانده متمرکز شوند . این وظایف نیازمند زمینه‌سازی مهارت و دیدگاه ذهنی می باشند . کاری که هوش مصنوعی در آن مهارت کافی را ندارد .

مثلا بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۷ در کسب‌وکارها و مشاغل پردرآمد , دستمزد وظایفی که به دانش صنعتی نیاز دارند به‌طور میانگین بیشتراز ۶۰۰۰ دلار افزایش یافته است . در مقابل , دستمزد میانگین بخش تولید و ساخت و ساز در به عبارتی دوره بیش از ۵۰۰۰ دلار کاهش یافته است . با اعتنا به تحولاتی که هوش تصنعی در محیط عمل تولید می‌نماید , رهبران کسب و کاری که زودتر نسبت به تطبیق با فناوری نو مبادرت کرده‌اند از دیگر افراد سبقت خواهند گرفت .

 محیط کار

راه حل دوم : سرمایه‌گذاری روی آموزش نیروی کار

شرکت‌های مدرن نه‌تنها برای تحویل بها سهام‌دار بلکه برای تأثیر مثبت بر ذینفعانی نظیر مشتری‌ها , تأمین‌کنندگان , انجمن‌ها و کارکنان , مسئول می‌باشند . علاوه بر این , سرمایه‌گذاری روی استعداد و ذینفعان دیگر یک کدام از مورد ها واجب چهت نیل به نتیجه ها بلندمدت مالی است . راهبردهای تازه Business Roundtable درباره ی آنالیز سازمانی , بر تعهد سازمان‌ها برای پشتیبانی از پرسنل ازطریق یادگرفتن تأکید می‌نمایند که به توسعه‌ی مهارت‌های تازه در دنیای روبه تغییر تحول امداد می‌نمایند .

شغل ها باید تا سه سال آتی با هوش مصنوعی تطبیق پیدا نمایند

به گزارش پژوهش مؤسسه‌ی IBM راجع‌به قیمت کسب‌وکار , به دلیل ترقی هوش تصنعی در حین سه سال آتی , میلیون‌ها کارمند نیاز به آموزش‌ها و کسب‌ مهارت‌های تازه پیدا می نمایند . آموزش‌های فنی نیز یکی‌از مؤلفه‌های مورد نیاز خواهد بود . با ارتقا نیاز وظیفه‌های به مهارت‌ها و دیدگاه‌های فرضی و ارتقاء ارزش‌های انسانی , مدیران اجرایی می بایست کارکنان خویش را برای بسط و رویش مهارت‌هایی نظیر قضاوت , خلاقیت و بضاعت و توان رابطه مؤثر مهیا نمایند . رهبران کسب‌و‌کار ازطریق چنین اقداماتی می توانند به کارمند خویش در گذار به ماشین‌های هوشمند و تحولات وظیفه های یاری نمایند .

هوش مصنوعی و کسب و کار

راه‌حل سوم : آموزش برای آینده

با توسعه‌ی هوش مصنوعی در کسب‌وکارها و صنایع , نوآوران و رهبران کسب‌وکار نه‌تنها باید مفاهیم فرایند کسب‌و‌کار را درک کنند بلکه باید از آثار اجتماعی آن هم آگاه باشند . مدیران اجرایی علاوه بر سرمایه‌گذاری در کسب مهارت مجدد در سازمان‌ها , باید همراه‌با سیاست‌گذارها و دیگر ذینفعان عمومی و خصوصی , از آموزش‌های شغلی حمایت کنند و سرمایه‌گذاری در برنامه‌های آموزشی و مهارت مجدد برای تمام کارکنان را تشویق نمایند .

طبق پژوهش‌ها , فناوری می تواند تأثیر زیادی بر پتانسیل کسب درآمد و تقاضای کارمندان متسوط داشته باشد و بر قشر متوسط فشار وارد نماید . به ازای هر پنج وظیفه‌ای که به مشاغل متوسط واگذار می گردد چهار وظیفه به مشاغل کم درآمد و یک وظیفه به شغل پردرآمد منتقل می‌شود . درنتیجه , دستمزدهای لایه‌ی پردرآمد و کم‌درآمد نسبت به لایه‌ی متوسط با سرعت بیشتری ارتقاء مییابند .

مدل‌های جدید آموزش و مسیرهای یادگیری مستمر هم می توانند به حل شکاف مهارتی کمک نمایند . برای مثال به اشخاص طبقه‌ی میانگین و همینطور دانشجوها و مجموعه‌ی وسیعی از کارمندان با مشغل میانگین , فرصت‌های مهارتی بر پایه ی استدعا داده شود . در نهایت , راه‌حل کلیدی , سرمایه‌گذاری بر تمامی مقاطع فراگیری از جمله دانش گاه , فرا گرفتن آنلاین , دوره‌های کارآموزی یا این که برنامه‌هایی مانند P – TECH است که برای آماده‌سازی دانش‌آموزان متوسطه برای شغل ها تخصصی مثل محاسبات ابری و امنیت سایبری آماده شده‌است .

صرف‌نظر از اینکه کارکنان مهارت‌های جدیدی کسب نمایند یا رهبران کسب‌و‌کار در امر کلیه چیز از تخصیص منابع تا یادگرفتن نیروی کار تجدید حیث نمایند , گذار اصولی اقتصادی کار ساده‌ای نخواهد بود . ولی در‌صورتی‌که که هوش مصنوعی بتواند وعده‌ی بهبود عمل و استانداردهای زندگی را محقق کند , رهبران ارشد می بایست خویش را برای چالش‌های پیش رو مهیا نمایند .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا