کتاب های مدیریتی

کتاب خرده عادت ها اثر جیمز کلییر

معرفی کتاب خرده عادت ها

کتاب خرده عادت ها با عنوان انگلیسی Atomic Habits اثری از جیمز کلییر است که عنوان فرعی آن , محتوای داخل کتاب را در اختیار مخاطب قرار می دهد : راهی آسان و اثبات‌شده برای برای ساخت عادت‌های عالی و از میان بردن عادت‌های بد . بدین ترتیب این کتاب که با عنوان عادت‌های اتمی هم ترجمه شده‌است , قرار است روی عادت‌های ما عمل کند!

روشی که مولف در کتابش به کار میگیرد تمرکز بر روی ساخت عادت‌های مثبت است . در واقع نویسنده دقت چندانی بر عادت‌های منفی ندارد و از خواننده هم انتظاری برای از بین بردن این عادت‌ها به حالت یکجا و ناگهانی ندارد . سیستم کتاب خرده عادت‌ها مشابه سیستم کتاب اثر مرکب و یا این که کتاب برتری خفیف است . در‌این کتاب‌ها تمرکز بر روی گام‌های کوچکی است که در لحظه ممکن بی‌اهمیت جلوه می کنند ولی در درازمدت باعث ایجاد تغییرات بزرگ میشوند .

نویسنده کتاب خرده عادت ها نظیر همه کتاب‌های دیگر که سعی دارند به خواننده کمک نمایند در ابتدا از خویش آغاز میکند و به خواننده نشان می دهد که چطور در طول سال‌ها در زندگی‌اش عادت‌هایی مثبت تولید کرده و با انجام دادن همین عادت‌ها به موفقیت‌های چشم‌گیر رسیده است . جیمز کلییر روایت زندگی‌اش را از کودکی آغاز می کند , هنگامی که بر اثر ضربه چوب بیس‌بال به سرش به شدت زخم می‌بیند و دوران مشقت را طی مینماید . آن گاه از بازگشت به زندگی معمولی و مجدد کشیده شدن به سمت بیس‌بال سخن می گوید و در این میان از همان عادت‌هایی میگوید که در حین چند سال سبب شد وی به بدنی تندرست , وزن ایده‌آل و ورزش بیس‌بال برگردد . در بخشی از کتاب در این باره چنین آمده است :

نوال راویکانت , کارآفرین و سرمایه‌گذار گفته است :

«برای نوشتن کتابی فوق‌العاده , می بایست اولیه به خودِ کتاب تبدیل گردید . » من اساسا , ایده‌های ذکرشده در‌این کتاب را بدین دلیل یاد گرفتم که بدون چاره بودم با آنها زندگی کنم . ناچار بودم به خرده‌عادت‌ها تکیه کنم تا آسیب‌دیدگی‌ام بهبود پیدا نماید , در سالن ورزشی قوی‌تر شوم , در عرصه تلاش بالاتری داشته باشم , نویسنده شوم , کسب‌وکار موفقی تولید کنم , و بی آلایش بیان کنم , به شخص بالغ و مسئولی تبدیل شوم . خرده‌عادت‌ها به اینجانب یاری کردند پتانسیلم را تحقق ببخشم و ازآن‌جاکه شما این کتاب را گزینش کرده‌اید , حدس میزنم شما نیز می خواهید پتانسیل خودتان را محقق فرمائید .

پشت جلد کتاب خرده عادت ها  آمده است :

این کتاب به شما یاد میدهد چه گونه :

سیستمی ساخت نمائید که با به کارگیری از آن هر روز یک درصد خوب تر گردید .
عادت‌های بدتان را رها نمائید و بچسبید به عادت‌های خوب .
از خطاهایی که بیش‌تر مردمان هنگام تغییر تحول عادت‌ها مرتکب میشوند خودداری کنید .
بر بی‌انگیزگی و بی‌اردگی غلبه فرمائید .
هویتی قوی‌تر پیدا فرمایید و خودتان را بیش‌تر یقین داشته باشید .
چه بسا وقتی که مشغله‌ی متعددی دارید زمانی برای ساخت عادت‌های نو پیدا فرمایید .
پیرامون خویش را طوری طراحی نمایید که سبب به نتایجی بزرگ میگردند .
اگر از برنامه‌تان جا ماندید , مجددا آن را پی بگیرید .
و مهم‌تر از کلیه , چه طور این ایده‌ها را در زندگی حقیقی عملی نمائید .
[ معرفی کتاب : از خوب به عالی – اثر جیم کالینز ]

کتاب خرده عادت‌ها

جیمز کلییر در اولِ کتاب خرده عادت ها قصد پاسخ دادن به یک پرسش را دارد . این‌که چرا تغییرات کوچک به تغییرات بزرگ سبب می‌شوند؟ سوالی که ممکن است بارها پاسخ آن را از نویسنده‌ها و آدم‌های گوناگون شنیده‌اید . در صورتی تحت عنوان انگیسی کتاب حاضر اعتنا نمائید به اصل جواب نویسنده در جواب بدین سوال پی می برید . در تیتر کتاب از «اتم» حرف شده و در پارسی نیز برای ترجمه از کلمه «خرد» مصرف شده که نسبتاً همان معنا را می رساند . تمامی حرف جیمز کلییر این است که از عادت‌های کوچک , بی‌اهمیت و خرد در زندگی نباید غافل شد .

اما نباید فراموش کنیم که انگیزه تالیف کننده استفاده از این عادت‌های ریز در بلندمدت است . و همین مورد احتمالا سخت‌ترین قسمت روایت جیمز کلییر باشد . انجام دادن کار کوچکی برای سال‌های طولانی از دست هر شخصی ساخته نیست . ما اغلب کارهایی را می‌پسندیم که نتیجه آن را بتوانیم پرسرعت تماشا کنیم ولی درین کتاب بایستی به صحبت نویسنده توجه کنیم و دیدی بلندمدت اتخاذ کنیم .

سیستمی که کتاب خرده عادت‌ها ارائه می کند یک سیستم چهار مرحله‌ای است . در واقع برای ثبت شدن یک عادت مثبت ما اضطراری داریم که از چهار ضابطه کتاب پیروی کنیم . چهار رسمی که ممکن است با قرائت آن به محتوای فصل‌ها هم پی خواهید موفقیت . این چهار قانون عبارتند از : واضحش کن – جذابش کن – ساده‌اش کن – لذت‌بخشش کن .

کتاب خرده عادت ها

اصل مسئله در کتاب خرده عادت‌ها در ۲۰ فصل نوشته شده شده‌است که عبارتند از : اقتدار شگفت‌انگیز خرده عادت‌ها / به چه شکل عادت‌ها شخصیت شخص را شکل می دهند و به‌عکس؟ / چطور در چهار گام ساده عادت‌های بهتری ساخت کنیم؟ / مردی که عالی به لحاظ نمی‌رسید . / بهترین رویه برای استارت عادتی نو . / در رابطه هدف مبالغه شده است , محیط اطراف اکثر اوقات اهمیت بیشتری دارااست . / سر خویشتن‌داری . / به چه شکل عادتی را تقویت کنیم؟ / نقش خانواده و دوستان خوب در شکل‌گیری عادت‌ها . / چه طور استدلال عادت‌های بد خویش را بیابید و تصحیح کنید؟ / به آرامی قدم بردارید , ولی به عقب هرگز؟ / ضابطه کم‌ترین کارایی . / چه گونه با به کار گیری از ضابطه , دو دقیقه به تعویق پرتاب کردن را کنار بگذاریم؟ / چه طور می‌توان عادت‌های عالی را اجتناب‌ناپذیر و عادت‌های بد را ناممکن کرد؟ / ضابطه کلیدی تغییر و تحول اخلاق . / به چه شکل هر روز به عادت‌های عالی ادامه بدهیم؟ / سهیم پاسخ‌گو چه طور قادر است همه‌چیز را تغییر تحول دهد . / حقیقتی در رابطه استعدادها ( ژن‌ها چه هنگامی اهمیت دارا هستند و چه وقتی اهمیت ندارند؟ ) / ضابطه گلدیلاکس : چطور در معاش و فعالیت باانگیزه باقی بمانیم؟ / جنبه منفی ساخت عادت‌های عالی .

در نظر بگیرید شما عادت مثبت «کتاب خواندن» را در خویش تولید کرده‌اید و برای مثال هر روز ۲۰ برگه کتاب میخوانید . در‌این‌حالت‌ شما در 1 سال می توانید دستکم ۲۴ کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای بخوانید که دوچندان شگفت‌انگیز است . یا این که برای مثال فکر کنید این کتاب‌ها را در حین یکسال می توانید بخوانید : کتاب خطاب به علاقه – کتاب دیده توقع در خاک رفتگان – کتاب روستای محو شده – کتاب اتاق شماره ۶ – کتاب مادام بوواری – کتاب جزیره شاتر – کتاب مدرس پترزبورگ – کتاب وجدان زنو – کتاب نزاع و دوستی – کتاب کشتن مرغ مینا – کتاب سرگشته راه حق – کتاب وقتی نیچه گریست – کتاب رنج‌های ورتر جوان – کتاب مغازه خودکشی – کتاب برادران کارامازوف .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا