کتاب های مدیریتی

معرفی کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست

معرفی کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست

کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست اثر کیم وو چونگ , مدیر و موسس شرکت دوو است . این کتاب مجموعه‌ای از یادداشت‌های کیم وو چونگ خطاب به کشورش است که پس از گردآوری به صورت یک کتاب در آمده است . این کتاب در کره تبدیل به پرفروش‌ترین کتاب شد و به دلیل پیام‌های جهانی‌اش یکی‌از موفق‌ترین کتاب‌های دنیا هم , لقب گرفته است .

کیم‌وو – چونگ بعداز جنگ کره , با دستان خالی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا را تاسیس کرد . کمپانی او با کشتی به چک‌اسلواکی اتومبیل صادر میکند , در ایرلند ویدیو تولید میکند و در «سیلیکون ولی» در کالیفرنیا مدیریت بخش طراحی ریز‌تراشه‌های کامپیوتر را به عهده داراست . دیگر محصولات کمپانی او مثل «پونتیاک لومان» لیفت تراک‌های «کاتر پیلار» و قطعات متعدد هواپیماهای «بوئینگ» و هم قطعات کامپیوتری «لیدینگ ادج» بازار آمریکا را احاطه نموده است .

پشت جلد کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست آمده است :

شما می بایست با کیم‌وو چونگ آشنا گردید , نه فقط به‌این دلیل که پسربچه فقیری بود که با تلاش و کوششی وصف‌ناپذیر , گروه صنعتی دوو را با بیش از ۲۵ میلیارد دلار فروش سالیانه تاسیس کرد و یا این که به‌این دلیل که رهبران جهان , نبوغ افسانه‌ای اورا در کار و تجارت ستوده‌اند ; شما می‌بایست با او آشنا گردید , زیرا سرگذشت او مجموعه‌ای از راهنمایی‌های خلاقانه و کاربردی در راه وصال به موفقیت در کار و زندگیست .

 

خلاصه کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست

همان‌طور که اشاره شد , این کتاب مجموعه‌ای از یادداشت‌های کیم‌وو چونگ خطاب به مردم کشورش است . در مقدمه کتاب آمده است که : «کیم درین کتاب با احساسات فراوان از موفقیت‌هایش سخن میگوید : «من هیچ‌گاه مانند یک انسان دیوانه برای کسب درآمد ناچیز کار نکرده‌ام» ; وی از انجام کارهایی که دیگران آنها را غیرممکن می‌دانند لذت می برد . »

کتاب از ۴ قسمت و ۵۲ فصل تشکل شده‌است . هر فصل به طور خلاصه موضوعی را بررسی می نماید . ۴ قسمت اصلی این کتاب عبارت است از :

رویاپردازی
مدیریت
رویش کردن
رهبری

به عنوان مثال , فصل‌های قسمت اول کتاب که ۸ مورد است شامل این موردها می باشد : تاریخ متعلق به رویاپردازان است / فلسفه من در زندگی : چرا من از بدو به دنیا آمدن خوشبین بودم / چه گونه رویاهای خالق داشته باشیم / تفریح اینجانب فعالیت کردن است / دنیای بزرگی معطل توست / قسمت کمتر ایده پرداز / چه کسی نخبه را از خواب بیدار می‌کند؟ / سعادت حقیقی وواقعی چیست؟

چرا نام کتاب «سنگفرش هر خیابان از طلاست» انتخاب شده است؟

هر کجا میروم سریعاً متوجه میشوم چه‌طور می‌توان در آن جا تجارت را آغاز کرد , من روزی به شوخی گفتم همگی خیابان‌ها از طلا پوشیده شده‌اند پس خودم نیز به سراغ آن رفتم , ولی بخش اعظمی از مکان‌ها هم وجود دارند که با طلا جواهرات پوشانده نشده‌اند و تجارت و پول درآوردن در آن جا آسان نمیباشد و نیاز به کار سخت و طاقت‌فرسا دارد , اما من این موضوع را فقط جهت نشان دادن طرز تفکرم ابلاغ کردم .

کتاب را می‌توان یک کتاب انگیزشی – مدیریتی دانست که برای بسیاری از افراد می تواند کتاب جذابی باشد . راهکارهای مدیریتی نیز در این کتاب آورده شده‌است اما بحث اصلی کیم‌وو چونگ در‌این کتاب هدف دادن به جوانان است . کیم‌وو چونگ از جوانان کره و از جوانان سراسر عالم میخواهد که خودشان را باور داشته باشند و برای ترقی خودشان و کشورشان اهتمام ورزند .

کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست

این کتاب با مقدمه‌ای زا لوئیس کارار شروع می‌گردد

که به بحث در مورد کارهای کیم‌وو چونگ میپردازد . در همان صفحات اول کتاب , به تحسین کیم پرداختم و با خودم فکر می کردم که این آدم چقدر بزرگ و با عظمت است . هنگامی ماجرای کودکی بستنی قیفی را مطالعه می کنید و آن گاه در‌پی موفقیت‌های تعجب‌آور او‌را میخوانید شما نیز بوجود چنین آدمی افتخار می کنید . بستنی با کارهایی که انجام اعطا کرد اقتصاد کره را مجدد زنده کرد و نقش مهمی در بهبود موقعیت کره ایفا کرد .

کیم جوان ها هر کشوری را غنیمت آن مرزو بوم می داند و اعتقاد دارد جوان ها بایستی رویاپردازان بزرگی باشند و با تمام توان دشوار کوشش کنند . وی در کتابش می‌نویسد : «در کودکی چه بسا یک سکه نیز در جیبم کمبود البته رویاهای بزرگی در سرم بود . » به شخصه زمانی کتاب را تمام کردم , لذت بردم و زیاد خرسند شدم که متشخص و ذهن ها بستنی بیشتر آشنا شدم و به کلیه اشخاص علی الخصوص جوان ها نیز پیشنهاد می کنم این کتاب را مطالعه نمایند .

در اینجا ذکر یک نکته احتمال دارد لازم باشد . ممکن است در برخورد اول این کتاب هم تنها یک کتاب موفقیت‌گونه با حرف‌های انگیزشی باشد . حقیقت این است که در دنیای روز جاری کتاب‌های موفقیت و حرف‌های از این دست , اقتدار خویش را از دست داده‌اند . ولی نباید فراموش کنیم که‌این کتاب به وسیله چه کسی نوشته شده شده‌است . کیم‌وو چونگ کسی است که می گوید : تمامی خیابان‌ها از طلا پوشیده شده‌اند پس خودم نیز به سراغ آن رفتم . وی مرد کار است و با یک تاسیس یک کمپانی جهانی این موضوع را ثابت نموده است .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا