کتاب های بازاریابی

معرفی کتاب هاروارد چه چیزهایی را یاد نمی دهد

معرفی کتاب هاروارد چه چیز هایی را یاد نمی دهد

کتاب هاروارد چه چیزهایی را یاد نمی دهد با عنوان فرعی اسرار موفقیت در تجارت و مدیریت , کتابی در حوزه مدیریت , بازاریابی و موفقیت در کسب و کار است . این کتاب در انگلیس و آمریکا از پرفروش‌ترین کتاب‌ها بوده است . همینطور مدیران زیادی از جمله الن مرلو – از مدیران برجسته شرکت فیلیپ موریس – و ماساکی موریتا – رییس هیات مدیره کمپانی سونی در ایالات متحده – مطالب این کتاب را تایید کرده‌اند .

مولف کتاب را در سال ۱۹۸۴ نوشت و به گفته خودش هدف از نوشتن کتاب ایراد گرفتن به مدرسه بازرگانی هاروارد نیست . مارک اچ . مک‌کورمک انگیزه خویش را از نوشتن کتاب چنین توضیح میدهد :

دلیل ساده و سرراست نگارش این اثر این بود که می‌خواستم نظریاتی را که سال ها درباره‌شان اندیشیده بودم , و در سخنرانی‌های گوناگون در دانشگاه‌های متعدد , و از جمله دانشکده‌ی بازرگانی هاروارد ارائه کرده بودم , و یا این که در حین چندین سال تجربه‌ی تجاری به دست آورده بودم , در یک جا جمع‌آوری و عرضه کنم .

مک‌کورمک را به عنوان توانمندترین مرد در امور ورزشی معرفی کرده‌اند . او فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه ییل است و سازمانی را تحت عنوان «گروه بین‌المللی مدیریت» به وجود آورده است که در ۳۷ شهر بزرگ در ۱۹ کشور جهان دارای نمایندگی‌ است . این گروه , کار برگزاری و اداره رویدادهای بزرگی همچون جام ویمبلدون , بنیاد نوبل را بر عهده دارد .

کتاب هاروارد چه چیز هایی را یاد نمی دهد

کتاب هاروارد چه چیزهایی را یاد نمی‌ دهد

جذابیت این کتاب از عنوان آن آغاز میگردد . عنوانی که مخاطب را کنجکاو می نماید و این امید را در دل وی زنده مینماید که اگر این کتاب را بخواند و به آموزه‌های آن کار نماید , بدون شک به موفقیت‌های بزرگ خواهد رسید . اما با خواندن کتاب متوجه نکات ظریفی می شوید که نویسنده به خوبی آنان‌را بیان نموده است . نکاتی که ممکن است حتی در هاروارد نیز آموزش داده نشود . ولی در نظر داشته باشید که این کتاب برای بچه‌های بازار نوشته شده شده‌است .

در کتاب هاروارد چه چیزهایی را یاد نمی‌ دهد قوانین نانوشته‌ای را می خوانید که نویسنده معتقد است : تمامی این قوانین را رعایت می‌کنند و اگر شما از آن‌ها بی‌خبر باشید ممکن است کسب و کار و یا رابطه‌های کاری حرفه‌ای نداشته باشید . احتمالا به دلیل همین قوانین نانوشته بازار است که عنوان کتاب به این شکل انتخاب شده‌است .

بیشتر افرادی که دانشگاه را تمام کرده‌اند و وارد بازار کار شده‌اند این مورد را تصدیق می‌کنند که دنیای دانشگاه و دنیای کسب و کار دوچندان با هم تفاوت دارند . کتاب هاروارد چه چیزهایی را یاد نمی‌ دهد این تفاوت را به خوبی شناخته است و همت می‌کند در زمینه‌های مختلف به خواننده کمک کند تا در کار بهتر و حرفه‌ای‌تر ظاهر شود .

فهرست مطالب کتاب هاروارد چه چیزهایی را یاد نمی دهد عبارت است از :

بازاریابی و فروش
مذاکره و معامله
مدیر و تمشیت امور
توسعه و پیشرفت
سازماندهی
ارتباطات و روابط همگانی
انجام امور در طول راه
ایجاد اشتغال
همانطور که اشاره شد این کتاب بر طبق تجربیات نویسنده هست . تجربیاتی که سالیان قبل کسب نموده است و در دنیای امروز ممکن است قواعد بازار تغییر کرده کرده باشد . همینطور ممکن است بعضا از نکات این کتاب در فضای کسب و عمل روز جاری و به خصوص در فضای کسب و کار ایران کاربردی نداشته باشد . بنابراین نباید دچار اشتباه گردید و از این کتاب توقع معجزه داشته باشید . این کتاب را با ذهنی باز بخوانید تا متوجه تفاوت‌های بازار با دانشگاه گردید .

بدون شک اگر شما کسب و کار خود را دارید و یا اگر کارآفرین هستید خواندن این کتاب میتواند به شما کمک متعددی بکند .

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا