خانه » مدیران جدید , تصمیم گیری های آهسته!
کسب و کار

مدیران جدید , تصمیم گیری های آهسته!

مدیران جدید , تصمیم گیری های آهسته انجام می دهند

افرادی که برای اولین‌بار وظایف مدیران جدید را بر عهده میگیرند , با چالش‌های متعددی روبه‌رو می گردند . مطالعات دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد نشان می دهد که ۷۴ درصد از آن‌ها به اعتراف خودشان برای مسئولیت نو آماده نیستند . به‌علاوه بعداز گذشت ۱۸ ماه , نیمی از رهبران از شغل نو دلزده می‌شوند یا این که به‌کلی در انجام وظیفه های شکست می‌خورند . اکثر اوقات , سرعت تصمیم‌گیری رهبران سبب شکست آنان می‌شود . آن ها یا تصمیم‌گیری‌های سریع انجام میدهند که نشانی از اندیشه و عقلانیت ندارد , یا بیش از میزان برای جمع‌آوری اطلاعات زمان می گذارند که درنهایت موقعیت طلایی را از بین میبرد .

مدیران جدید

رهبرانی که بدون تجربه‌ی مدیر در سطح کلان در چنین موقعیتی آغاز به کار می‌نمایند , بایستی احتیاط بالا را سرلوحه‌ی کار قرار دهند . تصمیم‌‌های عجولانه و تلاش برای ساختارشکنی همه‌جانبه , به احتمال زیاد آنان را در مسیر سقوط قرار میدهد . دراین‌‌میان راهکارهایی وجود دارد که تصمیم‌گیری موثرتر را به رهبران جوان می‌آموزد . در ادامه‌ی این مطلب زومیت بعضا از استراتژی‌ها در مسیر تأثیرگذارتر کردن تصمیم‌های رهبری را معرفی میکنیم .

اولین استراتژی رهبری

به‌عنوان اولین استراتژی رهبری , باید اجبار ذهنی به انجام دادن پرسرعت یک عمل را از بین ببرید . وقتی به‌عنوان رهبر یک اداره انتخاب شده باشید , یعنی گروهی از افراد و مدیران , صلاحیتی را در شما بازدید کرده‌اند . آنان هدایت یک مجموعه را به دستان شما سپرده‌اند . به‌همین دلیل سعی می‌کنید تا با انجام کارهایی سریع , درستی تصمیم‌گیری آن مدیران را اثبات فرمائید . در چنین مرحله‌ای می بایست بدانید که یادگیری پیش از انجام هر عملی , یک رویکرد اصلی به حساب میآید .

در دنیای کسب‌وکار مثال‌های زیادی از رهبران جوان موجود هست که به محض شروع به فعالیت , سعی در انجام تصمیم‌گیری‌های سریع داشته‌اند . آنان ایده‌های بی‌شماری دارند و عملکرد می‌کنند تا هرچه سریع‌تر آن ایده‌ها را در اداره و گروه تحت رهبری خویش پیاده‌سازی نمایند . به‌همین دلیل رخدادها بدون مطالعه و آشنایی همکاران , مدیران بالادستی و پایین‌دستی و فرهنگ سازمانی اتفاق می افتند و درنهایت نتیجه‌ای به‌جز شکست ندارند .

مدیران و رهبری گروه های زیر دست

رهبران با سابقه , با وجود اطلاعات مناسبی که ساختار سازمانی دارند و تصمیم‌گیری مناسب را هم میشناسند , فرایندهای گوش دادن , مشاهده و تعلیق قضاوت را به تلاش خود اضافه مینمایند . چنین رویکردی با چالش‌های متعدد هم همراه خواهد بود ; چرا که ممکن است اطرافیان منتظر حرکت‌های سریع از سوی رهبر می‌باشند .

جمع‌آوری اطلاعات و آشنایی سازمان , اهمیت بیشتری نسبت به تصمیم‌گیری سریع دارد
به‌عنوان راهکاری برای جلوگیری از تصمیم‌گیری و حرکت‌های سریع می‌توان فراگرفتن و چه بسا یادداشت‌برداری در روزها و ماه‌های ابتدایی رهبری را پیشنهاد بخشید . یک رهبر جوان قادر است ایده‌های نخستین و تصمیم‌گیری‌های سریع مد نظر خود را در ابتدای مسیر کار بنویسد و نتیجه‌گیری‌ها را هم یادداشت نماید . بعداز مدتی بدون اتخاذ هیچ تصمیم عملیاتی , با نگاهی به فرضیه‌ها و نتیجه‌گیری‌ها می‌توان دیدگاهی عمیق‌تر نسبت به وظیفه‌ی رهبری داشت . حتی بسیاری از نتیجه‌گیری‌های اول درباره‌ی سازمان پایین مدیریت و همکاران , اشتباه از آب در بیایند .

نکته‌ی دوم در خودداری از تصمیم‌گیری‌های فوق سریع , در شناخت با منابع گوناگون و همکاری با آنها پنهان است . زمانی برای اولین‌بار به‌عنوان رهبر یک سازمان انتخاب می شوید , ممکن است آشنایی کافی از اطرافیان و همکاران جدید خود ندارید . در چنین موقعیتی احتمال تأثیر گرفتن از هر شخص یا این که گروه تازه وجود دارد و ممکن است در مسیر اشتباهی از تأثیرپذیری قرار بگیرید . درواقع مدام افرادی وجود دارند که تصمیم جدی به تأثیرگذاری روی رهبران جدید می‌گیرند و باید مراقب مشاوره‌ها و صحبت‌های آنها باشید .

مدیران جدید

تعریف رهبری

رهبرانی که رویکرد موفقی در اولین تجربه‌های خویش داشته‌اند , اولی دوره‌های کاری خویش را به تحقیق و شناخت افراد اختصاص داده‌اند . آن ها مصاحبه با اشکال اشخاص تحت مدیریت را به‌عنوان وظیفه‌ی اول تعیین کرده‌اند و آشنایی سازمان و فرهنگ آن را در اولویت اولیه قرار داده‌اند . چنین رویکردی موجب آشنایی با نیازها و کمبودهای نیروی انسانی هم می گردد که در تصمیم‌گیری‌های آینده تأثیرگذار خواهد بود .

تعلل در تصمیم‌گیری و ساخت تغییر , به‌اندازه‌ی شتاب مضر خواهد بود
فرایند شناخت اولیه و تحقیق برای آشنایی بیشتر با نیروی انسانی , نیاز به دقت و هنر بالایی دارد . کارمندان و اعضای گروه نباید از صحبت‌های ابتدایی با شما تصور گفتمان یا محاسبه داشته باشند . می بایست تا حد امکان به آن ها نزدیک گردید و مانند یک همکار , روندهای کاری و نیازها را ادراک نمائید . چه بسا برخی اوقات دخیل شدن در وظایف آنها و ارائه‌ی کمک‌های عملیاتی , در فهم بهتر رفتار و شخصیت‌ها کارساز خواهد بود . در نتیجه‌ی چنین رویکردی , افراد کمتر در مقابل شما جبهه می‌گیرند و چه بسا تمایل بیشتری به اشتراک تجربه‌ها و ایده‌های خویش پیدا می نمایند .

بعد از مراحل بالا , نوبت به پباده سازی و زمان‌بندی تصمیم‌گیری‌های مهم می‌رسد . همان‌طور که گفته شد , تصمیم‌گیری سریع و دوره‌های وقتی کوتاه به احتمال زیاد به موفقیت نخواهند انجامید ; درنتیجه می‌توان مثلا دوره‌ی هنگامی یک ساله را برای اولین استراتژی عملیاتی تعیین کرد . فراموش نکنید که تعلل زیاد در تصمیم‌گیری و ارائه‌ی ایده‌ها نیز به‌اندازه‌ی شتاب در فرایندهای رهبری , مضر خواهد بود . تعیین حوزه‌ای به‌خصوص برای تمرکز نخستین , به شما امکان می دهد که برنامه‌های خویش را جهت‌دهی کرده و فرآیند پیشرفت را نیز ارزیابی فرمایید . در همان دوره‌های یادگیری ابتدایی می‌توان مسیر تکان سازمان را با و بدون تغییرهای اصولی متصور شد .

رهبری

در موقعیت‌هایی که نیاز به تغییرهای حیاتی در ساختار سازمانی باشد , تصمیم‌گیری‌های کاربردی مدیران سریع شاید اجتناب‌ناپذیر خواهند بود . ولی اگر قبلا حوزه‌ی مشخصی را برای تمرکز گزینش کرده باشید , اعمال تصمیم‌های شدید با مقاومت کمتری روبه‌رو می شود . به‌عنوان مثال فکر کنید که بعد از یک فرایند خرید و ترکیب به سازمانی ملحق شده‌اید . بعداز مدتی به این نتیجه می سید که درگیری در فرایندهای ترکیب , تمرکز روی مشتریان را از بین برده است . در چنین وضعیتی قطعا به‌جای سعی برای تکمیل خرید و الحاق شرکت تازه , باید روی رضایت مشتریان متمرکز گردید و شاید یکسال ابتدای فعالیت خود را به آن اختصاص دهید .

تأثیری که رهبران در ایام و ماه‌های ابتدایی فعالیت از خویش بر جای میگذارند , بعدا به‌سختی تغییر می‌نماید . مدیر تمایل ابتدایی به ایجاد تأثیر بزرگ , اخذ اطلاعات از همه‌ی منابع و بخش‌های متعدد سازمان و تصمیم‌گیری برای تعیین حوزه‌ی اصلی تمرکز , سه راهکاری می‌باشند که از تصمیم‌گیری عجولانه در اولین تجربه‌های رهبری جلوگیری می کنند . چنین راهکارهایی منجر به شکل‌گیری دانش کلی از اداره و سرمایه‌های سیاسی برای موفقیت‌های آتی در نقش رهبری می گردند .

نوشته های مشابه

شکایت عمده از کسب و کار های مجازی چیست؟

مدیر جوان

سفته دیجیتال به زودی ارائه می شود

مدیر جوان

برای جذب برترین ها به مارک صاحبکار نیاز داریم؟

مدیر جوان

نظر خود را منتشر کنید