شان پارکر
خانه » بیوگرافی شان پارکر اولین مدیرکل فیسبوک
بیوگرافی

بیوگرافی شان پارکر اولین مدیرکل فیسبوک

بیوگرافی شان پارکر اولین مدیرکل فیسبوک

شان پارکر کارآفرین معروف دوران دات‌کام بود که نپستر را راه‌اندازی کرد و بعدا به‌عنوان اولین مدیرکل فیسبوک مشغول به کار شد .

 

شان پارکر ( Sean Parker ) , کارآفرین آمریکایی دنیای فناوری , در سال‌های اوج‌گیری استارتاپ‌های حوزه‌ی وب , یعنی حباب دات‌کام , به‌شهرت رسید . وی یکی‌از کارآفرینان جوان آن زمان بود که خدمت اشتراک فایل نپستر ( Napster ) را راه‌اندازی کرد . در جوانی , او به‌لطف اشتیاق فراوان سرمایه‌گذاران به شرکت‌‌های نوآور دنیای فناوری به ثروت رسید و امروزه هم از فعالان جدی انجمن‌های خیریه به حساب می آید .

 

احتمالا آوازه حیاتی شان پارکر برای بخش اعظمی از یوزرها مدرن , سِمَت و کار وی در سال‌های ابتدایی فعال‌ساز‌ی فیسبوک باشد . پارکر از او‌لین مشاورانی بود که به برند زاکربرگ مراجعه کرد و با‌گاز به‌عنوان اولی مدیرکل استارتاپ شاغل شد . وی اکنون دیگر در فیسبوک کار نمیکند ; ولی نقش مهمی در شکل‌گیری فرهنگ و تمدن سازمانی آن در ایام و سال‌های ابتدایی و گسترش و مقیاس‌دهی استارتاپ ایفا کرد . پارکر پس از فیسبوک به فعالیت‌های جدی کارآفرینی در دنیای فناوری ادامه داد . وی به‌عنوان هم‌بنیان‌گذار در استارتاپ‌هایی همچون Plaxo , Causes , Airtime . com و Brigade عمل کرد . پارکر امروزه بیش از همه به‌ فعالیت‌های خیرخواهانه شناخته میشود . وی مؤسسه‌ی خیریه‌‌ای به‌نام بنیاد پارکر را اداره میکند . بنیاد پارکر تمرکز خویش را به فعالیت‌های خیرخواهانه در حوزه‌های علوم زیستی و سلامت عمومی و فعالیت‌های اجتماعی معطوف نموده است .

 

روایت زندگی پارکر با فراز‌ونشیب‌های بخش اعظمی همراه بوده است . او در جوانی عادت‌ها و رفتارهای عجیبی در هزینه‌کردن سرمایه‌ی کسب‌شده از استارتاپ‌هایش داشت و حتی سابقه‌ی دستگیری نیز در کارنامه‌اش دارد . اگر‌چه خویش پارکر فیلم «شبکه‌ی اجتماعی ( Social ) را بیشتر داستانی ساختگی می داند , به‌هرحال جاستین تیمبرلیک با بازی‌کردن نقش پارکر در آن فیلم , جنبه‌ی جالبی از سبک زندگی کارآفرین خبرساز سیلیکون‌ولی در سال‌های ابتدایی قرن بیست‌ویکم را نشان داده است . طبق آخری آمارها , ثروت پارکر ۴۰ ساله ۲/۶ میلیارد دلار است که هنوزهم او‌را در میان ثروتمندان سیلیکون‌ولی قرار می دهد .

 

شان پارکر / Sean Parker

 

تولد و تحصیل

شان پارکر ۳ دسامبر ۱۹۷۹ در هرندان ویرجینیا به‌دنیا آمد . مادرش , دایان پارکر , بازاریاب تبلیغات تلویزیونی بود و پدرش , بروس ‌پارکر , به‌عنوان اقیانوس‌شناس برای دولت ایالات متحده فعالیت می کرد . شان ازطریق پدرش با دنیای کامپیوترها آشنا شد . زمانی‌که هفت ساله بود , پدرش برنامه‌نویسی روی دستگاه Atari 800 را به او آموزش داد .

 

بروس پارکر زندگی کارآفرینی را فدای زندگی خانوادگی کرده بود . وی به پسرش توصیه می کرد «اگر به ریسک‌کردن نیاز داری , پیش از خانواده‌دارشدن ریسک کن» . شناخت زودهنگام شان با دنیای کامپیوترها منجر شد اکثر تفریح‌ها و بازی‌هایش در کودکی و نوجوانی حول برنامه‌نویسی صورت بگیرد . پارکر اکثر اوقات فراغت خود را به هک‌کردن و برنامه‌نویسی می‌گذارند . داستان جذاب و پرهیجان معاش شان پارکرِ دارای شهرت از به عبارتی نوجوانی و اولی تجربه‌های هک آغاز شد . شایسته ترین قصه معاش شان پارکر را می‌توان در مقاله‌ای از رسانه‌ی vanityfair مطالعه کرد .

شان پارکر

 

FBI شان پارکر ۱۶ ساله را به‌جرم هک‌کردن سازمان‌های بزرگ و مرکزها نظامی بازداشت کرد

شان پارکر برای علم آموزی در متوسطه به مدرسه‌ای در به عبارتی منطقه‌‌ی ویرجینیا رفت . در یکی روز ها که وی در مکتب و کلاس درس حضور داشت , یادداشتی از محل کار متوسطه به دستش رسید که پدرش چشم به راه وی است . یادداشت می‌گفت بابا شان برای بردن وی به مطب ارتودنتیست به مکتب مراجعه کرده بود ; اما شان اصلا قرار ملاقاتی با ارتودنتیست نداشت . وی از به عبارتی یادداشت متوجه شد بی تردید مشکلی انتظارش را می‌کشد .

 

زمانی‌که شان از کلاس درس خارج و به‌سمت پدرش رفت , بروس او را با عصبانیت به خودرو هدایت کرد . پدر و پسر به‌سمت خانه رفتند و شان همان‌جا با اولین ماجرای دشوار زندگی فناورانه‌ی خویش روبه‌رو شد . گروهی از مأموران FBI در خانه حضور داشتند . آن‌ها در حال بررسی اسناد گوناگون در خانه و کامپیوتر فردی رومیزی شان بودند .

 

بعداز چند سال از اولین رویارویی‌اش با مأموران FBI , شان پارکر به کارآفرینی در سطح جهانی تبدیل شد . در ۱۶ سالگی , موفق شده بود به شبکه‌ی چندین شرکت بزرگ و مشهور نفوذ و حتی سیستم‌های امنیتی نظامی را نیز هک نماید . یک‌بار که پدرش اورا به‌دلیل کار زیاد با کامپیوتر تنبیه و کیبورد را قطع کرده بود , پارکر موفق نشد از شبکه‌های هک‌شده خارج شود . همین روایت باعث شناسایی IP و دستگیری‌اش شد . ازآنجاکه شان در زمان هک سیستم‌ها کمتر از ۱۸ سال داشت , تنها به گذراندن دوره‌ی خدمات اجتماعی محکوم شد .

 

شان پارکر / Sean Parker

 

کارآفرین سرکش

ورود جدی شان پارکر به دنیای کارآفرینی , در ۱۹ سالگی رخ داد . در سال ۱۹۹۹ , او به نوجوانی کوچک‌تر از خود به‌نام شان فنینگ یاری کرد تا سرویس اشتراک فایل نپستر را راه‌اندازی نماید . دوران دات‌کام از سال ۱۹۹۵ استارت شده بود و در آن سالیان , همه‌ی نوجوان ها و جوان ها آمریکایی در‌پی فعال‌سازی استارتاپ بودند . سرویس نپستر در ابتدا با هدف اشتراک رایگان آوا در بین کاربران راه‌اندازی شد و به‌نوعی اولین انقلاب در صنعت موسیقی آنلاین را رقم زد .

 

اکثری از فعالان دنیای فناوری و خصوصا حوزه‌ی اینترنت , پارکر را الهام‌بخش دنیای وب می دانند و برخی از دوستان و همکاران و همراهانش در دوران اوج‌گیری روحیه‌ی کارآفرینی‌اش , پارکر را «نابغه» می‌نامند . درواقع , پارکر نه‌تنها دنیای رایانه و شبکه‌های وب را به‌خوبی می‌شناخت ; بلکه نیاز مردم به استفاده از آن‌ها را هم به‌خوبی درک می‌کرد . او به‌خوبی می‌دانست چگونه می‌توان وب و اینترنت را به زندگی روزمره‌ی مردمان وارد کرد .

 

 

 

نوشته های مشابه

بیوگرافی خالق اندروید / اندی رابین

مدیر جوان

نظر خود را منتشر کنید